Cvičenie s postcovidovým pacientomAgel
StoryEditor

Dopravnej zdravotnej službe hrozí kolaps. Pacienti môžu mať problém dostať sa na vyšetrenia či operácie

03.05.2022, 14:55
Autor:
red, tasrred, tasr
Asociácia dopravnej zdravotnej služby vyzvala predstaviteľov zdravotných poisťovní, aby ponúkli spoločnostiam poskytujúcim dopravné zdravotné služby adekvátne zmluvné podmienky.

Asociácia dopravnej zdravotnej služby varovala, že negatívny vývoj rokovaní so zdravotnými poisťovňami o zmluvách môže spôsobiť, že v priebehu najbližších dní budú výrazne obmedzené prevozy pacientov dopravnými zdravotnými službami v rámci celého Slovenska. 

„Denne prevážame tisíce pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami, prepravujeme pacientov dialyzačného programu, ľudí na plánované vyšetria alebo do domáceho liečenia.  Ak by sme museli zredukovať počty prevozov, ľudia sa nebudú mať ako dostať na plánované vyšetrenia alebo na operácie do nemocníc.

Následky tohto kroku si ťažko predstaviť, stále však verím, že štát túto situáciu nedopustí a predstavitelia zdravotných poisťovní prídu s návrhom podmienok, ktoré nebudú pre dopravné zdravotné služby likvidačné,“ uviedol predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.

Ako ďalej spresnil, výrazný nárast cien pohonných hmôt, mzdových nákladov a energií je pre väčšinu prevádzkovateľov dopravných zdravotných služieb neudržateľný.

Asociácia dopravnej zdravotnej služby preto vyzvala predstaviteľov zdravotných poisťovní, aby začali urýchlene konať a ponúkli spoločnostiam poskytujúcim dopravné zdravotné služby adekvátne zmluvné podmienky a zabránili tak kolapsu sektora. 

„Dopravná zdravotná služba tvorí neoddeliteľnú súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Len za posledný rok však prišlo pri pohonných hmotách k nárastu ceny o 70 percent. Rastú aj ostatné prevádzkové náklady, ako sú energie, zvyšuje sa vybavenie sanitných vozidiel.

Aj napriek opakovaným diskusiám s predstaviteľmi zdravotných poisťovní sú nové podmienky pre dopravcov neakceptovateľné. Napríklad navrhovaná výška mesačných úhrad realizovaných výkonov od VšZP je nižšia, ako bola v roku 2021. V prípade, ak nepríde k okamžitej náprave, budú jednotliví prevádzkovatelia ambulancií dopravnej zdravotnej služby nútení obmedziť svoju prevádzku,“ zhrnul podpredseda asociácie Ernest Caban.

Stanovisko poisťovne

VšZP podľa Evy Peterovej z komunikačného oddelenia poisťovne odmieta šírenie týchto poplašných správ.

Zmluvný vzťah s členmi Asociácie dopravnej zdravotnej služby je stále platný a poistencov ubezpečujú, že nebudú mať problém dostať sa na vyšetrenie k lekárovi alebo na operáciu.

„Rokovania s Asociáciou dopravnej zdravotnej služby stále prebiehajú, ďalšie stretnutie je dlhodobo na plánované na stredu (4. mája).

Preto považujeme za nekorektné komunikovať akékoľvek závery skôr, ako budú rokovania ukončené, hlavne, ak výsledkom doterajších stretnutí nebol ani len náznak nedohody a negatívneho dosahu na poistencov,“ uviedla Peterová.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 07:53