Koľko stojí liečba koronavírusu? Za tri mesiace sme minuli 40-miliónov eur, väčšina pacientov nebola zaočkovaná (ilu)TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím budú mať nárok na prítomnosť blízkej osoby pri ústavnej starostlivosti

30.04.2022, 13:30
Autor:
tasrtasr
Prítomnosť blízkej osoby je pre takéhoto pacienta prospešná, pozitívne pôsobí na jeho psychickú pohodu a ovplyvňuje aj úspešnosť liečby

Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ktoré nie sú spôsobilé dať informovaný súhlas, budú mať už od nedele 1. mája nárok na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nemôže to však narúšať samotné poskytovanie starostlivosti. Účinnosť totiž nadobudne v nedeľu novela zákona o zdravotnej starostlivosti.

"V praxi často vznikajú situácie, keď je potrebná hospitalizácia takejto osoby a vzhľadom na svoje postihnutie (nedostatok zmyslových alebo duševných schopností) je prítomnosť blízkej osoby nutná, aby zdravotnícki pracovníci vedeli, ako s touto osobou zaobchádzať. Zároveň to môže byť aj odľahčujúce pre zdravotníckeho pracovníka, keďže takáto osoba vie poskytnúť pomoc s manipuláciou a bežnými úkonmi, pokiaľ to zdravotný stav dovoľuje," vysvetlili autori legislatívnej zmeny.

Dodali, že prítomnosť blízkej osoby je pre takéhoto pacienta prospešná, pozitívne pôsobí na jeho psychickú pohodu a ovplyvňuje aj úspešnosť liečby.

Právo na prítomnosť blízkej osoby sa nebude vzťahovať na poskytovanie ambulantnej starostlivosti. Nebude platiť ani ak ide o poskytovanie zdravotnej starostlivosti osobe, ktorá je vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo vo výkone detencie.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
15. september 2024 11:52