HN/Peter Mayer
StoryEditor

Minister zdravotníctva: Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný

29.04.2022, 17:40
Autor:
tasrtasr
Digitalizáciou sa dá zvýšiť ekonomická efektivita zdravotníckych zariadení, hovorí spoluzakladateľ Centra inovatívneho zdravotníctva Samuel Arbe.

Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný. Na konferencii ITAPA Health & Care to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. TASR informácie poskytla Dagmar Václaviková z ITAPA.

"Ak si chceme zachovať úroveň zdravotníctva, ktorú máme dnes, potrebujeme ročne o miliardu eur viac," povedal Lengvarský na konferencii.

Zdôraznil potrebu hovoriť o reálnych možnostiach a o tom, čo štát dokáže zabezpečiť pre každého a čo sa bude musieť riešiť napríklad pripoistením.

Účastníci konferencie poukázali tiež na potrebu digitalizácie zdravotníctva. Inovácie majú pomôcť pacientom i personálu.

"Na Slovensku máme archaické informačné systémy, ktoré nezodpovedajú požiadavkám, na základe čoho viaznu všetky ostatné procesy," priblížila Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Digitalizácia

Digitalizáciou sa dá zvýšiť ekonomická efektivita zdravotníckych zariadení, zdôraznil spoluzakladateľ Centra inovatívneho zdravotníctva Samuel Arbe.

Rezort zdravotníctva podľa Matúša Šestáka zo sekcie digitalizácie a informatiky ministerstva na stratégii digitalizácie pracuje.

Analytik Martin Smatana zase upozornil, že v prípade digitalizácie je potrebné myslieť na dáta. Tie, ktoré štát vlastní, nie sú podľa neho použiteľné.

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Lukáč potvrdil, že v spolupráci s rezortom zdravotníctva pripravujú dátovú mapu, aby vedeli, aké dáta zbierať, vyhodnocovať a v akom formáte ich od poskytovateľov potrebujú.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 02:52