StoryEditor

V Banskej Bystrici budú mať onkologickí pacienti kvalitnejšiu rádioterapiu. Novinkou je aj ožarovač krvi

26.04.2022, 06:55
Autor:
redred
Onkologickí pacienti banskobystrického kraja sa dočkali zmodernizovaného rádioterapeutického pracoviska s dvomi novými lineárnymi urýchľovačmi.

V  banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta otvorili v pondelok 25. apríla za prítomnosti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského zrekonštruované pracovisko pre onkologických pacientov.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, rádioterapeutické pracovisko Onkologickej kliniky SZU prešlo počas dvoch rokov komplexnou rekonštrukciou priestorov a modernizáciou prístrojov.

„Som rád, keď vidíme skvalitňovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov v praxi a dnes sme toho svedkami. Z kapitálových výdavkov štátu sme investovali do nákupu prístrojov a stavebných prác viac ako štyri milióny eur.

Ide o investíciu do skvalitnenia onkologickej starostlivosti pre obyvateľov stredného Slovenska, ale aj pre ľudí z iných častí našej krajiny, ktorí sa môžu adresne liečiť a diagnostikovať práve v banskobystrickej fakultnej nemocnici,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Onkologické ochorenia patria na Slovensku, podľa Ruženy Maťašeje, medzi najčastejšie sa vyskytujúce. Dodala, že výmena zdravotníckej techniky bola komplexná.

Starý lineárny urýchľovač na ožarovanie nádorov nahradili dva nové. Pracovisko má po novom aj vlastný CT simulátor na presnú lokalizáciu nádorov.

Ožarovač krvi

Novinkou je ožarovač krvi, ktorý využívajú ako prvá nemocnica na Slovensku. „Ten bude slúžiť na ožarovanie krvných derivátov pre pacientov s potlačenou imunitou. Na novom ožarovači trvá ožiarenie asi sedem minút, čo umožňuje ožiarenie viacerých krvných derivátov za deň," vysvetlila Ružena Maťašeje.

Podľa prednostu kliniky Vladimíra Maleca, ožarovanie nádorov bude teraz oveľa presnejšie, účinnejšie a bezpečnejšie.

„Čím má byť liečba presnejšia a šetrnejšia, tým viac času treba venovať lokalizácii nádoru na CT simulátore, kontúrovaniu pacienta s využitím obrazových fúzii lokalizačného CT s MR, PET, plánovaniu liečby a jej samotné uskutočnenie.

Zvyšujú sa nároky na presnosť, reprodukovateľnosť, pokrytie cieľového objemu, zníženie dávky do rizikových štruktúr, dozimetrickú verifikáciu plánov, nastavenie pacienta pri liečbe atď.,“ zhrnul.

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Nové funkcie lineárnych urýchľovačov

Maximálna odporúčaná kapacita ožiarených pacientov na oboch urýchľovačoch je 70 pacientov denne. Liečba trvá od jedného do siedmych týždňov v závislosti od diagnózy.

Renovácia a vybavenie rádioterapeutického pracoviska si vyžiadala investície do nákupu prístrojov 3,7 mil. eur s DPH a stavebných prác vo výške 708-tisíc eur s DPH.

„Tieto výdavky pomohlo nemocnici uhradiť ministerstvo zdravotníctva z kapitálových výdavkov štátu. Nákup ožarovača krvi a súboru fixačých pomôcok v celkovej sume 889-tisíc eur s DPH uhradila nemocnica zo svojho rozpočtu," uzavrela hovorkyňa nemocnice.

Nové funkcie lineárnych urýchľovačov, ktoré podľa Ruženy Maťašeje zvyšujú presnosť, šetrnosť a účinnosť liečby:

  • Rtg zobrazenie pred každým ožiarením zlepšuje presnosť nastavenia pacienta
  • Možnosť kontroly dodanej dávky do pacienta pomocou portálovej dozimetrie
  • Použitie pohybovej terapie – VMAT umožní cielenejšie ožiarenie nepravidelných objemov, lepšie šetrenie blízkych zdravých tkanív, skrátenie ožarovacieho času a celkovej ožarovacej doby aj vďaka možnosti využitia súbežného ožarovania častí ožarovaného objemu rôznymi dávkami tzv. SIB (simultánny integrovaný boost)
  • Možnosť využitia 4DCT v procese plánovania a pri liečbe pacientov vďaka monitorovaniu dýchacích pohybov

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 17:02