StoryEditor

Každá profesia má svoju farbu: Sestry v modrom oblečení, zdravotnícke asistentky v ružovom

24.04.2022, 07:00
Autor:
(red)(red)
Pacienti sa už nebudú mýliť, zdravotníci budú farebne odlíšení podľa pracovného zaradenia.

Nemocnica AGEL Levice prichádza s pilotným projektom. Všetci jej zamestnanci, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi, budú mať svoju určenú farbu zdravotníckej uniformy.

Nemocnica vychádza v ústrety jednak samotným zamestnancom, ktorí dostali nové, pekné ošatenie, ale aj pacientom, ktorí sa budú vedieť v toľkom počte zdravotníkov orientovať. Vysvetľujúce informačné letáky - Kto sa o vás stará - budú rozmiestnené aj po nemocnici.

Podobne ako v prípade iných uniforiem v histórii, rôzne farby znamenali rôzne pracovné zaradenie či hodnosti. S rovnakým cieľom zdravotnícka sieť AGEL zaviedla aj nové pracovné odevy v Nemocnici AGEL Levice.

Základom je biela uniforma pre lekárov a primárov. Z hľadiska histórie vždy bola biela farba najrozšírenejšia, v minulosti sa používala napríklad aj na operačných sálach čo síce zdôrazňovalo čistotu, ale viedlo k únave očí.

V polovici 20. storočia začali nemocnice upúšťať od bielej farby a prešlo na rôzne odtiene zelenej, čo uľahčilo prácu na operačných sálach.

ZdN/archív Agel

Nové uniformy

S tohtoročnou jarou prichádzajú farby do priestorov levickej nemocnice. Zdravotnícky personál má k dispozícií nový farebný dizajn uniforiem, ktoré majú pomôcť k jednoduchšiemu rozoznávaniu personálu.

„Sme veľmi radi, že práve naša nemocnica dostala možnosť stať sa pilotom farebného oblečenia. Veríme, že je to dobrý krok k prehľadnejšiemu rozoznávaniu personálu. My svoj personál poznáme, ale pre pacientov je zložitejšie zaradiť, či už primárov, lekárov, vedúce sestry, sestry alebo zdravotníckych asistentov. V nemocnici sa umiestňujú tabule s legendami, ktoré im tiež pomôžu farebne rozlišovať zamestnancov,“ vyjadrila sa námestníčka Nemocnice AGEL Levice PhDr. Helena Dudášová MHA, MPH.

Uniformy sa delia na pánske a dámske, pričom ak sú obe pohlavia v rovnakej funkcii, farba je rovnaká. Primárov, primárky, lekárov a lekárky je možné spoznať podľa bielej alebo červenej uniformy, vedúce sestry podľa tyrkysovej, sestry detského oddelenia podľa bielej farby milým motívom blízkym deťom.

Sestry a laboranti oddelenia klinickej biochémie, hematologicko-transfúzneho oddelenia, a rádiológie majú modrú farbu uniformy. Zdravotníckej asistentke prislúcha ružová uniforma a zdravotníckemu asistentovi biela s ružovým golierom.

Sanitárku a sanitára je možné rozpoznať podľa žltej uniformy a upratovačky podľa fialovej. Súčasťou dámskych uniforiem  sú aj šaty.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 06:49