Dreamstime
StoryEditor

Súkromná poisťovňa nesúhlasí, aby zmluvy s výrobcami drahých liekov uzatváral štát

22.04.2022, 15:00
Autor:
tasrtasr
Union ZP tiež poukazuje na to, že novela nepriniesla zmeny v procese vstupu generických liekov do kategorizačného zoznamu.

Súkromná Union zdravotná poisťovňa nesúhlasí, aby zmluvy s výrobcami drahých inovatívnych liekov, ktoré nie sú automaticky hradené zo zdravotného poistenia, uzatváral štát.

V súčasnosti sa na zazmluvnení liekov, ktoré nie sú v kategorizačnom zozname, museli dohodnúť farmaceutické firmy alebo držitelia registrácie liekov so všetkými zdravotnými poisťovňami.

"Sme toho názoru, že táto zmena zníži efektivitu nákupu – to znamená, že z verejného zdravotného poistenia pôjde na lieky vyššia suma," uviedla hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Zmeny má priniesť novela, ktorú začiatkom apríla schválila vláda.

Legislatívna zmena môže podľa súkromnej ZP signifikantne znížiť transparentnosť rozhodovania o úhrade liekov z verejného zdravotného poistenia v SR.

Poukazuje tiež na to, že ministerstvo zdravotníctva nemá k dispozícii údaje, s ktorými pri nákupe pracujú zdravotné poisťovne, ako napríklad chorobnosť kmeňa danej poisťovne či efektivita terapie, a nemá k dispozícii ani personálne zdroje, ktoré by tieto dáta spracovávali.

Zmena neprinesie zlepšenie

"Súčasnú právnu úpravu, ktorá umožňuje zdravotným poisťovniam uzatvárať zmluvy o podmienkach úhrady liekov, vnímame ako prínosnú a ako efektívny nástroj na účelné a hospodárne vynakladanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Zdravotná poisťovňa vyjednáva podmienky o úhrade lieku tak, aby bola zachovaná dostupnosť liečby, ale aj efektivita, hospodárnosť a účelnosť vynakladania prostriedkov verejného zdravotného poistenia, pričom prihliada na reálnu, respektíve aj predpokladanú potrebu danej liečby svojím poistencom a s tým súvisiace náklady. Vzhľadom na rozličnú chorobnosť poistného kmeňa a rozličné potreby poistencov jednotlivých zdravotných poisťovní bude uzatváranie zmlúv ministerstvom zdravotníctva kontraproduktívne a neúčelné," ozrejmila Dupaľová Ksenzsighová.

Proces uzatvárania zmlúv sa podľa Union ZP touto zmenou nezefektívni.

"Ministerstvo zdravotníctva si už v súčasnosti preukázateľne neplní svoje zákonom stanovené povinnosti v oblasti liekovej politiky (napríklad rozhodovanie o vyrovnávacom rozdiele, porovnávanie úradne určených cien). Máme teda dôvodnú pochybnosť, že by v prípade uzatvárania zmlúv o podmienkach úrady liekov bolo rýchlejšie či efektívnejšie," skonštatovala hovorkyňa.

Union ZP zároveň poukázala na to, že novela nepriniesla zmeny v procese vstupu generických liekov do kategorizačného zoznamu.

"Pokračuje nesprávny postup, že Slovensko je jedinou krajinou, kde sa trojprahový vstup uplatňuje v kombinácii s externým referencovaním, pričom patrí medzi štáty s najvyššími povinnými zrážkami z cien a s najprísnejším externým referencovaním," priblížila Dupaľová Ksenzsighová.

Novelu o rozsahu a podmienkach úhrady liekov ešte musí odobriť parlament a prezidentka. Účinná by mala byť od 1. augusta.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 15:17