Tento vírus ovplyvňuje pečeň. Z dlhodobého hľadiska môže hepatitída B spôsobiť cirhózu, rakovinu pečene a smrť. Jedným z príznakov hepatitídy je žltačka, stav, pri ktorom koža začne žltnúť.Wikimedia Commons
StoryEditor

Akútnu detskú hepatitídu nejasného pôvodu potvrdili už aj v Taliansku

22.04.2022, 11:00
Autor:
tasrtasr
Stav dieťaťa je vážny a nevylučuje sa ani možnosť transplantácie pečene.

Prípad akútnej hepatitídy nejasného pôvodu zaznamenali v Taliansku u štvorročného dieťaťa.

Pacienta z toskánskeho mesta Prato previezli na pediatrickú kliniku v metropole Rím, potvrdili v piatok toskánske zdravotnícke zdroje. Informovala o tom agentúra APA.

Stav dieťaťa je vážny a nevylučuje sa ani možnosť transplantácie pečene.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že v Škótsku 5.apríla zaznamenali desať prípadov akútnej hepatitídy u doposiaľ zdravých detí vo veku od desiatich mesiacov do piatich rokov.

Jedno z detí malo prvé symptómy v januári, ďalšie v marci. Príznakmi sú problémy žalúdka a hrubého čreva i žltačka, vysvetľuje APA.

Akútnu hepatitídu s vysokými hodnotami pečeňových enzýmov zistili u detí po prevoze do nemocnice.

Iba o tri dni neskôr, 8. apríla, sa v Británii vyskytlo už 74 prípadov – všetky u detí do desať rokov. U šiestich detí bude pravdepodobne potrebná transplantácia pečene.

Na budúci týždeň v utorok sa situáciou bude zaoberať aj Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC). Popri nezvyčajných prípadoch hepatitídy sa bude venovať výskytu COVID-19 a salmonelózy v čokoládových výrobkoch.

01 - Modified: 2022-04-20 08:03:33 - Feat.: 0 - Title: Hlavný hygienik k akútnym zápalom pečene neznámeho pôvodu u detí: Venujeme im zvýšenú pozornosť. Lekári aj nemocnice už dostali pokyny
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 19:36