Pixabay (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Objav: V DNA vo vnútri nádorových buniek sú miesta, ktoré pomôžu pri liečbe rakoviny

20.04.2022, 15:00
Autor:
redred
Výsledky môžu prispieť k lepšiemu pochopeniu úlohy PARP inhibítorov v liečbe nádorov a napomôcť vývoju účinnejších liečiv tohto typu.

Medzinárodný tím vedcov s českou účasťou objavil v molekule DNA vo vnútri nádorových buniek miesta a procesy, ktoré môžu pomôcť s účinkami protinádorových liekov.

Informovala o tom Česká televízia ČT24 na svojej stránke.

Ako ďalej spresnila, výsledky prispejú k lepšiemu pochopeniu mechanizmu účinku liečiv, takzvaných PARP inhibítorov, liekov ničiacich niektoré typy rakovinových buniek.  

Výskum môže tiež prispieť k novým spôsobom liečby nádorov. Štúdiu vydal odborný časopis Nature Structural and Molecular Biology. 

DNA alebo deoxyribonukleová kyselina je nositeľkou genetickej informácie a predurčuje správne delenie buniek a prežitie organizmu.

Jej presné kopírovanie rovnako ako zachovanie celistvosti podľa vedcov musí byť prísne kontrolovaný proces a v prípade nezrovnalostí je nutné, aby v tele nastala rýchla oprava. 

Čo zistili 

Česká televízia objasnila, že tím českých vedcov vedený Hanou Hanzlíkovou z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR, spoločne s Keithom Caldecottom z juhoanglickej Sussexskej univerzity už predtým zistili, že aj keď je proces spájania úsekov DNA pri kopírovaní vysoko efektívny, nie je stopercentný.  

Vedci objavili, že pri prirodzenom delení buniek treba opraviť až desaťtisíce nespojených tzv. Okazakiho fragmentov. Miesta, ktoré potrebujú opravu, pritom bývajú rozpoznané enzýmami z rodiny PARP.

„Tie podľa vedcov majú významnú úlohu aj v inom životne dôležitom procese, a to oprave zlomov vlákien DNA, ktoré vznikajú napríklad v dôsledku ionizujúceho žiarenia. Práve na proteíny PARP odborníci tiež už dlhšiu dobu cielia celú skupinu látok zvaných PARP inhibítory.

Tieto látky sa využívajú na liečbu nádorov prsníka, vaječníkov a prostaty. Podľa expertov sú ale povaha a pôvod štruktúr DNA, na ktorých sú enzýmy PARP týmito inhibítormi zachytené, zatiaľ nejasné,“ priblížila ČT24.

Ako citovala Hanu Hanzlíkovú, ich najnovšie poznatky ukazujú, že PARP inhibítory bránia spájaniu krátkych úsekov DNA počas kopírovania DNA v bunke.  

Ďalším zistením podľa vedkyne je, že medziprodukty nespojených Okazakiho fragmentov sú pravdepodobne hlavným zdrojom cytotoxicity (teda schopnosti ničiť bunky)v rýchlo sa deliacich nádorových bunkách. 

Ako to pomôže 

„Výsledky môžu prispieť k lepšiemu pochopeniu úlohy PARP inhibítorov v liečbe nádorov a napomôcť vývoju účinnejších liečiv tohto typu,“ zhrnula pre ČT24 Hana Hanzlíková. 

Vedkyňa uviedla, že pre terajší výskum bolo zásadné využitie elektrónovej mikroskopie. Vďaka nej sa totiž tímu podarilo zobraziť deliacu sa molekulu DNA.

„Toto vie len pár laboratórií na celom svete,“ objasnila.  Vo svojom laboratóriu skúma Hana Hanzlíková taktiež poškodenie neurónov v ľudskom mozgu.

Výsledky výskumu by podľa nej v budúcnosti mohli pomôcť s vývojom liečby Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 16:59