Operácia 14- ročného ukrajinského chlapca zraneného pri bombardovaní mesta Charkov v ružinovskej nemocniciUNB
StoryEditor

VšZP: Nemocnice majú za ambulancie a vyšetrovacie výkony dostať zaplatené to, čo urobia

14.04.2022, 16:50
Autor:
tasrtasr
Nový typ zmluvy by priniesol bezlimitné prostredie pre ambulantné výkony a výkony vyšetrovacích zložiek.

tátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má zmeniť úhradový mechanizmus pre nemocnice. Počíta s tým memorandum medzi rezortmi zdravotníctva a financií.

Nemocnice majú za ambulancie a vyšetrovacie výkony dostať zaplatené presne to, čo urobia, priblížila Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP.

Štátna poisťovňa v súčasnosti poskytuje nemocniciam na lôžkovú, ambulantnú starostlivosť a pre vyšetrovacie zložky, teda laboratóriá, CT a MR vyšetrenia, paušálne platby. Bez ohľadu na počet výkonov teda podľa VšZP putuje nemocniciam v týchto oblastiach rovnaká suma peňazí.

Nový typ zmluvy by priniesol bezlimitné prostredie pre ambulantné výkony a výkony vyšetrovacích zložiek.

"To znamená, že v uvedených dvoch oblastiach - nemocničné ambulancie a vyšetrovacie výkony - dostanú nemocnice zaplatené presne to, čo urobia. Pri lôžkovej starostlivosti zostáva zachovaná paušálna úhrada, aby bola zachovaná stabilita lôžkových kapacít v nemocniciach," ozrejmila Štefúnová.

Ambulantný a vyšetrovací sektor si tak podľa jej slov bude môcť výkonmi zarobiť aj viac, keďže ide o bezlimitné výkonové prostredie.

O zmene úhradového mechanizmu pre nemocnice hovorí memorandum medzi rezortmi zdravotníctva a financií v rámci optimalizácie biznis modelu VšZP.

Okrem zmeny úhrad má optimalizácia priniesť aj referencovanie cien výkonov štátnej poisťovne s ostatnými zdravotnými poisťovňami a ich konvergenciu na trhovú úroveň. VšZP by tiež mala zapracovať aktuálne opatrenia revízie výdavkov na zdravotníctvo.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. jún 2023 12:20