Ide o typ neurodegeneratívneho priónového ochorenia, ktoré sa vyskytuje u kopytníkov ako sú losy a rôzne druhy jeleňov. Choroba ovplyvňuje mozog zvieraťa a nervový systém. Telá nakazených zvierat strácajú váhu rýchlym tempom a nakoniec začínajú byť zmätené a apatické. Hoci zatiaľ nebol hlásený žiadny prenos z jeleňa na človeka, odborníci sa obávajú, že by sa to mohlo stať. Iné takéto neurodegeneratívne ochorenia postihli ľudí aj v minulosti. Jedným z príkladov je choroba šialených kráv, rovnako ako choroba nazývaná "kuru", ktorá sa šírila medzi obyvateľmi domorodého kmeňa v Papue-Novej Guinei počas päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. Zdá sa, že choroba sa šírila z infikovaného mozgového tkaniva. Ľudia, ktorí ochoreli, stratili schopnosť kontrolovať svoje končatiny a telesné funkcie.Pixabay
StoryEditor

Ľudia môžu nakaziť svojimi vírusmi zvieratá výrazne častejšie, ako sa predpokladalo

17.04.2022, 08:00
V štúdii autori opísali takmer sto rôznych prípadov, keď došlo k prenosu chorôb z človeka späť do populácií voľne žijúcich zvierat, podobne ako sa vírus SARS-CoV-2 dokázal rozšíriť v norkových farmách, na levy a tigre v zoologických záhradách a medzi voľne žijúcimi jeleňmi.

Medzinárodný výskumný tím vedený vedcami z Georgetown University zistil, že ľudia môžu nakaziť svojimi vírusmi zvieratá výrazne častejšie, ako sa doteraz predpokladalo. O výskume informovala univerzita na svojej stránke.

V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Ecology Letters, autori opísali takmer sto rôznych prípadov, keď došlo k prenosu chorôb z človeka späť do populácií voľne žijúcich zvierat, podobne ako sa vírus SARS-CoV-2 dokázal rozšíriť v norkových farmách, na levy a tigre v zoologických záhradách a medzi voľne žijúcimi jeleňmi.

Prenos patogénov

„V súvislosti s pandémiou sa pochopiteľne prejavil obrovský záujem o prenos patogénov z človeka na voľne žijúce zvieratá,“ opísal hlavný autor štúdie Gregory Albery, PhD. z the Department of Biology na ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 16:05