Zdravotná sestraPeter Mayer
StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že pokles počtu sestier v nemocniciach je neudržateľný

13.04.2022, 16:53
Autor:
redred
Za ministerstvo budeme robiť maximum preto, aby sme v praxi sestrám a ďalším profesiám pomohli, hovorí štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská.

Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská iniciovala pracovné stretnutie na pôde ministerstva, aby spolu s námestníčkami ošetrovateľstva, resp. riaditeľkami odborov ošetrovateľstva nemocníc a špecializovaných zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR prediskutovali koncepciu a reformu ošetrovateľstva na nastávajúce obdobie.  

Ako informoval rezort zdravotníctva, oceniť prácu  sestier a ostatného zdravotníckeho personálu prišiel aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský: „ Dosť veľa rokov to spalo, veci sa neriešili a je čas začať.  Ďakujem za vašu prácu, trpezlivosť, verím tomu, že sa to pohne správnym  smerom.“

Podľa vyhlásenia ministerstva zdravotníctva, „na pracovnom stretnutí boli vypočuté všetky manažérky pozvaných a prítomných zdravotníckych zariadení, ktoré nielen hodnotili aktuálnu situáciu s ošetrovateľským personálom, ale navrhovali aj riešenia, ktoré by mohli viesť k zastaveniu prakticky už neudržateľného poklesu počtov sestier v nemocniciach, ako aj k zlepšeniu podmienok pre ich prácu vrátane technického zázemia a v neposlednom rade k zvýšeniu ich finančného ohodnotenia.“

Čo stretnutie prinieslo

Diskusia podľa rezortu zdravotníctva prebiehala nielen o nedostatku sestier, ale aj príčinách tohto nedostatku a hľadaní možností na odstránenie týchto príčin skvalitnením vzdelávania (viac praktického vyučovania), v dostatočnom finančnom ohodnotení, v  medziodborovej spolupráci či efektívnom využívaní disponibilného personálu, v zmenách normatívov, v znížení administratívnej záťaže  a podobne.

Prebrali sme mnohé problémy. Za ministerstvo budeme robiť maximum preto, aby sme v praxi sestrám a ďalším profesiám pomohli,“ priblížila štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská.

Monika Smolenická z FNsP J. A. Reimana Prešov doplnila, že je spokojná. „Odkedy pracujem ako námestníčka pre ošetrovateľstvo je to prvé takéto stretnutie. Vidíme snahu ministerstva, že sa zaoberajú nedostatkom sestier,“ objasnila.

Podľa PhDr. Moniky Trnovcovej z banskobystrickej FNsP  F.D.Roosevelta dokázali  sumarizovať najväčšie problémy na úsekoch ošetrovateľstva v slovenských nemocniciach.

„Navrhli sme spôsoby riešení na základe skúseností z praxe, a ocenila som aj spätnú väzbu štátnej tajomníčky s úmyslom riešiť tieto problémy,“ zhrnula. 

Ďalšie pracovné stretnutie ja naplánované o dva mesiace. „Prinesie  analýzu všetkých, aj písomne doručených návrhov na zlepšenie situácie a postavenia sestier v zdravotníctve,“ uzavrel rezort vo svojej správe.

 

 

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 14:11