Alzheimerovu chorobu môžeme rozdeliť do troch štádií: prvá fáza zodpovedá začínajúcej až miernej demencii, keď človek napríklad zabúda brať lieky, môže sa tiež horšie orientovať v priestore a v čase. Druhá fáza zodpovedá stredne pokročilej demencii, keď už je viac narušená sebestačnosť človeka v stravovaní alebo v obliekaní, pacient už vlastne potrebuje 24-hodinovú dopomoc. Tretia fáza ochorenia zodpovedá pokročilej demencii. "Vtedy už človek výrazne stráca rečové schopnosti, čo kladie naozaj vysoké nároky na starajúceho, ktorý potom musí rozpoznať potreby chorého človeka napríklad pomocou neverbálnych signálov," upozorňuje Šplíchalová. Tiež sa zhoršuje hybnosť, človek sa môže stať aj imobilným (starostlivosť potom uľahčí napríklad polohovacia posteľ alebo zdvihák). Na záverečné konečné štádium choroby sa odporúča vyhľadať ošetrovateľskú alebo hospicovú starostlivosť.Pixabay
StoryEditor

Dlhodobá a paliatívna zdravotná starostlivosť sa majú na Slovensku zlepšiť, rozhodla vláda

07.04.2022, 09:00
Autor:
tasrtasr
Novela definuje pojem dlhodobá zdravotná starostlivosť, ako aj pojem paliatívna zdravotná starostlivosť a ich súčasti. Prináša aj úpravu zmluvných a úhradových mechanizmov.

Dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej paliatívnej zdravotnej starostlivosti sa má zlepšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý vláda schválila na stredajšom rokovaní.

"Cieľom navrhovanej právnej úpravy je zabezpečiť dostupnosť, kvalitu a efektívnosť dlhodobej zdravotnej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti pre osoby, ktorých zdravotný stav si to vyžaduje, a to nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale najmä v domácom alebo v inom prirodzenom prostredí, v ktorom sú tieto osoby umiestnené," píše sa v materiáli.

Definície

Novela definuje pojem dlhodobá zdravotná starostlivosť, ako aj pojem paliatívna zdravotná starostlivosť a ich súčasti. Prináša aj úpravu zmluvných a úhradových mechanizmov.

"V súčasnosti je na Slovensku nedostatok zdravotníckych zariadení poskytujúcich dlhodobú a paliatívnu zdravotnú starostlivosť, v dôsledku čoho sa táto starostlivosť stáva nedostupnou pre osoby, ktoré sú na jej poskytovanie odkázané.

Je preto vo verejnom záujme, aby úhrady za poskytovanie dlhodobej zdravotnej starostlivosti a paliatívnej zdravotnej starostlivosti zabezpečovali primerané krytie ekonomicky oprávnených nákladov týchto poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," konštatuje sa v návrhu novely.

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že v rámci dvojročného obdobia budú získané dostatočné a relevantné údaje o dostupnosti ošetrovateľskej starostlivosti v rámci dlhodobej zdravotnej starostlivosti, na základe ktorých bude vyhodnotená kvalita tejto starostlivosti a následne upravený spôsob jej financovania bez potreby regulácie zo strany ministerstva.

Prínosy novely

Dočasnou reguláciou cien sa má zabezpečiť motivácia na vytváranie zdravotníckych zariadení na poskytovanie tejto starostlivosti.

Zvýšiť by sa mala aj jej dostupnosť pre osoby, ktoré sú na túto zdravotnú starostlivosť odkázané.

Novelou sa tiež dopĺňa činnosť zariadení sociálnej pomoci aj o ošetrovateľskú starostlivosť ako následnú zdravotnú starostlivosť a o dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť. Novelou by sa mali zadefinovať a precizovať podmienky činnosti zariadenia sociálnej pomoci.

Pacient by tiež podľa novely mal mať právo na poskytnutie duchovnej služby a duchovnej podpory.

"Nenaplnené duchovné potreby často súvisia so zníženou kvalitou starostlivosti, nespokojnosťou pacientov a zníženou kvalitou života," poukazuje rezort.

01 - Modified: 2021-04-23 15:40:09 - Feat.: 0 - Title: Paliatívna medicína na Slovensku: Starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich sa zmení 02 - Modified: 2022-02-11 18:14:10 - Feat.: 0 - Title: Šéfka reformy paliatívnej medicíny: Sme na začiatku, na zlepšenie potrebujeme minimálne desať rokov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 04:09