marihuanaReuters
StoryEditor

Niektorí si stále myslia, že produkty z konope sú bezpečné. V tehotenstve však poškodia dieťa

06.04.2022, 15:00
Autor:
redred
Analýza na viac ako 450 tisíc amerických žien z roku 2019 zistila, že konzumácia marihuany v ktoromkoľvek štádiu gravidity sa medzi rokmi 2002 a 2017 viac ako zdvojnásobila.

Deti žien, ktoré v tehotenstve užívali marihuanu, sa okolo piateho roku života častejšie stretávali s nadmernou tvorbou tuku a zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informovali Česká televízia ČT24 a spravodajský server CNN. Išlo o konopné produkty, ktoré obsahovali psychoaktívnu látku THC (tetrahydrokanabinol) aj kanabidiol (CBD), teda jednu z molekúl konope, ktorá nemá psychotropné účinky.

Autori štúdie najprv zmerali hladinu konope u tehotných žien, ktorým vyšiel pozitívny test na konope, a potom skúmali ich deti, keď oslávili piate narodeniny. Vedci deťom zmerali tukovú a svalovú hmotu a hladinu cukru v krvi nalačno.

„Panuje mylná predstava, že konope je bezpečné,“ uviedla autorka štúdie Brianna Mooreová z Coloradskej školy verejného zdravia.  

„Niektoré ženy ho môžu v tehotenstve užívať v domnení, že ide o bezpečnú alternatívu k iným liekom, dokonca aj k tým na predpis,“ citovala ČT24 vedkyňu. 

Štúdie podľa odborníčky ukazujú na súvislosti medzi užívaním marihuany v tehotenstve a nízkou pôrodnou hmotnosťou detí, problémami so správaním v neskoršom veku alebo obezitou. 

Ako uviedla ČT24, v USA, Kanade a v ďalších krajinách v posledných desaťročiach pribúda žien, ktoré počas tehotenstva konzumujú konope. Analýza na viac ako 450 tisíc amerických žien z roku 2019 zistila, že konzumácia marihuany v ktoromkoľvek štádiu gravidity sa medzi rokmi 2002 a 2017 viac ako zdvojnásobila. 

U tehotných našli aj THC 

Podľa amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) predchádzajúce výskumy ukázali, že užívanie kanabisu počas tehotenstva je spojené s abnormálnym neurologickým vývojom, autizmom, hyperaktivitou, ťažkosťami s pozornosťou a ďalšími problémami so správaním a kognitívnymi schopnosťami u detí.

Autori poslednej štúdie našli u 15 percent zo 103 tehotných žien detekovateľné hladiny rôznych kanabinoidov, vrátane THC.  

Ako upozornila Česká televízia na svojej stránke, v moči testovaných žien objavili aj látku CBD, ktorá je voľne predajná na internete ako „nepsychoaktívna a bezpečná možnosť liečby úzkosti, depresie, spánkových problémov, bolesti, nevoľnosti a ďalších“. 

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v súčasnej dobe neexistuje mnoho regulácií, takže výrobky CBD môžu obsahovať neznáme množstvo THC, ale aj „pesticídy, ťažké kovy, baktérie a plesne“.  

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 05:00