vedec, veda, výskumReuters
StoryEditor

Vedci stvorili „Flubbera“. Mohol by pomáhať napríklad pri prehltnutí nebezpečných predmetov

05.04.2022, 15:00
Autor:
redred
Sliz by mohol byť vhodný na využitie v tráviacom ústrojenstve. Riešením na využitie v medicíne by bolo napríklad hmotu obaliť ochrannou vrstvou oxidu kremičitého.

Vedci vyvinuli pohyblivý magnetický sliz, ktorý dokáže obopnúť malé predmety a pretiahnuť sa najrôznejšími skulinami.  

V budúcnosti by mohol pomôcť napríklad pri prehltnutí nebezpečných predmetov. Informovala o tom Česká televízia ČT24. 

Ako ďalej uviedla, na sociálnych sieťach si vynález vyslúžil prirovnanie k hmote z komediálneho filmu Flubber z deväťdesiatych rokov, ale aj označenie ako „magnetické lajno“.  

Spoluvynálezca slizu Li Čang z univerzity v Hongkongu uistil, že ide o skutočný vedecký objav. V štúdii zverejnenej v odbornom časopise Advanced Functional Materials je popísaný ako „magnetický robotický sliz“. 

„Konečným cieľom je ho nasadiť ako robota,“ cituje ČT24 čínskeho vedca. Hmota, ktorá sa niekedy chová ako pevná, inokedy ako kvapalná látka, však zatiaľ nie je schopná fungovať nezávisle.  

Sliz ovládaný magnetmi je tiež vodivý a môže nájsť uplatnenie pri prepojení elektród, tvrdia jeho vynálezcovia. 

Škrob s vodou 

ČT24 na svojej stránke taktiež uviedla, že hmota sa skladá zo syntetického polyméru, bóraxu –⁠ používaného okrem iného v čistiacich prostriedkoch –⁠ a čiastočiek neodymového magnetu. 

„Je to podobné, ako keď doma zmiešate škrob s vodou,“ uviedol Li Čang s odkazom na v posledných rokoch populárnu domácu výrobu slizu.  

Konkrétne plány na použitie v medicíne zatiaľ výskumný tím nemá, ich sliz by však mohol byť vhodný na využitie v tráviacom ústrojenstve, napríklad pri prehltnutí nebezpečných predmetov. 

Nebezpečný pre organizmus je teraz ale aj samotný sliz, dodávajú výskumníci. Riešením by bolo napríklad hmotu obaliť ochrannou vrstvou oxidu kremičitého. 

„Bezpečnosť (slizu) by tiež záležala na tom, ako dlho by v tele zostal. Súčasná nevábna, tmavo hnedá farba by sa do budúcnosti mohla vyriešiť využitím farbív,“ uzavrel Li Čang.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 09:25