Jednou z možných príčin, prečo sa vám nedarí schudnúť alebo dokonca priberáte, môžu byť lieky, ktoré užívate. Niektoré totiž môžu podporovať apetít, medzi vedľajšie účinky iných zase patrí spomalenie metabolizmu. Odborníci ešte upozorňujú na lieky, ktoré môžu spôsobiť únavu alebo dychovú nedostatočnosť, kvôli ktorým ľudia nemôžu športovať. Medzi problematické lieky patria podľa odborníkov antidepresíva, lieky na vysoký krvný tlak, liečbu cukrovky, kortikoidy, ale napríklad aj lieky na migrénu. Na druhej strane je z váhových prírastkov často obviňovaná aj hormonálna antikoncepcia, hoci žiadny výskum nikdy nič podobné nepreukázal. Odborníci v roku 2015 zhromaždili výsledky 45 vykonaných štúdií a dospeli k názoru, že spojitosť užívania hormonálnej antikoncepcie a váhového prírastku nemožno spoľahlivo dokázať. Zatiaľ čo niektoré užívateľky sa skutočne sťažujú na priberanie na váhe, iné naopak po užívaní antikoncepcie schudli. Na ďalšie nemala hormonálná antikoncepcia žiadny vplyv.Pixabay
StoryEditor

Nespotrebované lieky je potrebné odniesť do lekárne, nemajú sa vyhadzovať

03.04.2022, 16:30
Autor:
tasrtasr
Takto odovzdané lieky majú byť iba vo vnútornom obale. „Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať," informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Nespotrebované lieky je potrebné odniesť do lekárne. Nemajú sa vyhadzovať ani splachovať. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten v danej súvislosti upozornil na finančnú záťaž a odporučil nakupovať s ohľadom na spotrebu.

"Lieky nikdy nevyhadzujte do odpadu a ani ich nesplachujte. Hrozí, že po nahromadení preniknú do pôdy a podzemných vôd, zaťažia tak nielen životné prostredie, ale ohrozia aj verejné zdravie," uviedol ŠÚKL.

Podľa ústavu je potrebné nespotrebované lieky odniesť do lekárne. Majú byť iba vo vnútornom obale. "Vonkajší obal a písomná informácia pre používateľa patria do komunálneho odpadu a môžu sa recyklovať," doplnil ústav.

Z lekární sa následne zbierajú a spaľujú. Slováci vlani odovzdali podľa údajov ŠÚKL viac ako 155 ton nespotrebovaných liekov, čo predstavuje finančné náklady vo výške 344.304 eur. ŠÚKL v tejto súvislosti upozornil na finančnú záťaž a odporučil nakupovať s ohľadom na spotrebu.

"Nespotrebované lieky spôsobujú finančnú záťaž nielen pre verejné zdroje, ale aj pre vás, preto si vždy poriadne premyslite, koľko liekov naozaj potrebujete do zásoby. Hromadné skupovanie niektorých liekov môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu," uzavrel ŠÚKL.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 17:51