Operácia 14- ročného ukrajinského chlapca zraneného pri bombardovaní mesta Charkov v ružinovskej nemocniciUNB
StoryEditor

Chlapec z Ukrajiny absolvoval na Slovensku rekonštrukčnú operáciu tváre

18.03.2022, 15:46
Autor:
redred
Zranený bol počas bombardovania mesta Charkov, keď sa so svojou rodinou skrýval v pivničných priestoroch obytného domu. Po príchode na Slovensko sa ho ujali najprv lekári v Košiciach, následne vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

Len 14- ročný Glib z ukrajinského mesta Charkov bol zranený počas bombardovania mesta, podarilo sa mu však spoločne aj s mamou z krajiny zmietanej vojnou utiecť.

Dnes ho do rúk dostali lekári z bratislavskej univerzitnej nemocnice, ktorí mu zranenia zoperovali. S penetračným poranením tváre ho na Kliniku ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie LF UK a UNB v Nemocnici Ružinov prijali v utorok.

Dnes prednosta kliniky doc. MUDr. Ladislav Czakó, PhD., MHA spolu so svojím tímom vykonali rekonštrukciu rozdrvenej spodiny očnice, zafixovali nos, vyčistili čeľustnú dutinu a odstránili úlomky. Chlapec mal podľa prednostu v zásade šťastie, nakoľko pri zranení nebolo zasiahnuté oko.

„Museli sme zobrať do úvahy, že chlapec je ešte vo vývoji. Preto musíme rešpektovať, že keby tam bol ešte nejaký skeletálny rast, tak budeme musieť titánové miniplatne, ktoré používame pri rekonštrukciách, odstraňovať. Avšak tým, že už má 14, nepredpokladáme, že by to mal byť problém,“ vysvetlil prednosta kliniky Czakó. Zároveň dodal, že čas hojenia by mal trvať približne 3 až 4 týždne.

Univerzitná nemocnica Bratislava momentálne poskytuje utečencom z Ukrajiny neodkladnú zdravotnú starostlivosť, je však pripravená aj na podobné prípady, akým je aj mladý Glib. Zranený bol počas bombardovania mesta Charkov, keď sa so svojou rodinou skrýval v pivničných priestoroch obytného domu. Po príchode na Slovensko sa ho ujali najprv kolegovia v Košiciach, následne vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

„Spolupráca bude v najbližších dňoch a týždňoch kľúčová. Počty pacientov prichádzajúcich z Ukrajiny stúpajú už aj v našich zariadeniach. Zatiaľ k nám prichádzajú najmä kvôli predpisovaniu liekov, pomohli sme tiež priviesť na svet zopár detí. Hospitalizovali sme niekoľko pacientov s ochorením COVID-19 a postupne prijímame už aj náročnejšie prípady. Za posledný týždeň sme v našich zariadeniach ošetrili spolu 87 Ukrajincov,“ doplnil riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Roland Schaller.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 10:26