AP/TASR
StoryEditor

Košická univerzitná nemocnica: Väčšina covidových lôžok je stále obsadených. Situácia s prijímaním pacientov z Ukrajiny je pokojná

15.03.2022, 14:00
Autor:
redred
Ambulancie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach vyhľadalo cez víkend osemnásť utečencov z Ukrajiny.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice majú stále takmer dvesto hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19.

„Covidové lôžka sú počas týždňa obsadené od 65 do 70 percent. Prakticky už tretí týždeň nám počet pacientov neklesá. Situácia je však stabilizovaná a zvládnuteľná, hoci nám ju stále komplikuje predovšetkým výpadok zdravotníkov, ktorých takisto postihuje omikron,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Dobrou správou však podľa neho je, že umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje oveľa menej pacientov, ako to bolo pri predchádzajúcich vlnách covidu.

„To nám umožňuje spustiť operatívu a bežný režim na Tr. SNP,“ spresnil. Jednotlivé medicínske pracoviská sa však podľa generálneho riaditeľa vrátia do bežného stavu postupne, v súlade s tým, ako bude klesať počet našich zdravotníkov na PN.

Zákaz návštev a Novavax

Kvôli vysokej chorobnosti a uvoľňovaniu opatrení v krajine naďalej platí v košickej univerzitnej nemocnici zákaz návštev pacientov a predbežne potrvá do konca marca.

Naďalej platí, že pacient, ktorý je vopred objednaný na hospitalizáciu, potrebuje PCR test, nie starší ako 72 hodín.  Test mu vykonajú v ktorejkoľvek z nemocničných MOM na Ipeľskej alebo na Rastislavovej ulici, aj počas víkendu.

O prípadnom vykonaní Ag testu krátko pred alebo po prijatí pacienta na oddelenie rozhodne lekár. Lekár príslušnej ambulancie, oddelenia, kliniky takisto rozhodne o nutnosti testovania pacienta pred konkrétnou návštevou, resp. vyšetrením. 

Tento týždeň v Očkovacom centre Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice začali podávať aj vakcínu Novavax.

„Okrem nej si môžu záujemcovia o očkovanie proti COVID-19 vybrať ešte vakcínu Pfizer. Novavax sa zatiaľ podáva len ako prvá a druhá dávka, v rozmedzí 21 dní, teda bez tretej tzv. booster dávky,“ vysvetlil Ján Slávik.

Vakcíny Novavax podávajú záujemcom nad 18 rokov, môžu sa objednať cez korona.gov.sk alebo prísť bez registrácie počas pracovných dní od 8.00 do 14.00 hodiny.

Hospitalizovali päť utečencov z Ukrajiny

Ambulancie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura vyhľadalo cez víkend 18 utečencov z Ukrajiny.

„Štyria z nich neboli občanmi Ukrajiny. Piatich pacientov z Ukrajiny máme momentálne hospitalizovaných najmä na Klinike úrazovej chirurgie, ale máme hospitalizovanú aj osobu s covidom,“ priblížil výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD. 

Počas týždňa je utečencom pred vojnou na Ukrajine k dispozícii UKRAINE CARE CENTER (UCC - Pavilón zdravia, Rastislavova 43).

„V centre naši zdravotníci poskytnú každému prvotné vyšetrenie. V prípade nutnosti odporučia pacientom ďalší postup, či už liečbu na inom medicínskom pracovisku, podľa zdravotného stavu pacienta, alebo prípadne nevyhnutný zákrok. Situácia je zatiaľ pokojná,“ zhrnul Ľuboslav Beňa. 

Detských pacientov do 18 rokov ošetria v Detskej fakultnej nemocnici Košice na Tr. SNP.

V súvislosti s vojnovou situáciou na Ukrajine bola koncom februára vyhlásená mimoriadna situácia na území Slovenska, vedenie košickej univerzitnej nemocnice preto tiež vykonalo kontrolu ochranných stavieb civilnej ochrany v nemocnici na Rastislavovej ulici a rovnako aj na Tr. SNP.

Podzemný odolný úkryt na Rastislavovej 43 má k dispozícii 1 300 miest pre pacientov a zamestnancov, na Tr. SNP sú k dispozícii jednoduché úkryty s celkovým počtom 1 300 osôb.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 07:45