Každú vyfajčenú cigaretu (aj keby bola len jediná v živote) si pamätajú aj vaše pľúca. Cigaretový dym obsahuje viac ako štyri tisícky chemikálií a napríklad dechtové látky zostávajú v pľúcnych alveolách až do smrti. Ak je rakovina pľúc zachytená včas, pravdepodobnosť vyliečenia sa pohybuje medzi šesťdesiatimi a sedemdesiatich percentami. Ale päť rokov od diagnózy v pokročilom štádiu prežije len šestnásť percent pacientov. Rakovinou pľúc sú navyše ohrozené oveľa viac fajčiarky ako ich mužské náprotivky.Flickr/Yale Rosen
StoryEditor

Odborníci na Slovensku pracujú na príprave skríningu rakoviny pľúc

11.03.2022, 13:50
Autor:
tasrtasr
Aktuálne prebiehajú tri organizované onkologické skríningové programy, ktoré sú súčasťou štandardnej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára a gynekológa.

Odborníci na Slovensku pracujú na príprave onkologického skríningu rakoviny pľúc. Ako uviedla riaditeľka Národného onkologického inštitútu (NOI) Mária Rečková, v rámci Európskeho plánu boja proti rakovine sa plánujú onkologické skríningy rozšíriť aj o skríning rakoviny prostaty a žalúdka.

"Pravdepodobne sa však bude jednať o rizikovejšiu populáciu ľudí, a teda nie pre ľudí v bežnom riziku," doplnila riaditeľka NOI.

Onkologický skríning

"Existujú údaje o tom, že vyšetrenie tzv. nízkodávkovaným CT vyšetrením pľúc v populácii ľudí vo vysokom riziku ochorenia pľúc, pričom sa berie do úvahy hlavne fajčiarska anamnéza, dokáže znížiť úmrtnosť na rakovinu pľúc.

Uvedomujeme si dôležitosť tejto problematiky a v súčasnosti pracujeme na príprave skríningu rakoviny pľúc na Slovensku v rámci pracovnej skupiny, ktorá vznikla na Ministerstve zdravotníctva SR," priblížila Rečková.

Tvoria ju rádiológovia, pneumológovia, všeobecní lekári pre dospelých, tiež zástupcovia zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií, MZ SR, NOI, ale aj zástupca Centra pre liečbu drogových závislostí.

"Príprava je veľmi dôležitá, aby bol skríning skutočne prínosný, aj s ohľadom na to, že ide o rádiologické vyšetrenie spojené s radiačnou záťažou, ako aj s ohľadom na to, že je dôležité, aby bol tento skríningový program napojený na systémové kroky spojené s odvykaním od fajčenia," ozrejmila Rečková.

Programy

V súčasnosti je podľa jej slov zvažované rozšíriť onkologický skríning aj na iné ochorenia. "Je potrebné si uvedomiť, že onkologický skríning, ktorý je zvádzaný v určitej populácii, by mal mať jasne preukázaný prínos, malo by ísť o vyšetrenie, ktoré nie je výrazne zaťažujúce, je dostupné a súčasne je relatívne presné, teda nie je zaťažené vysokou chybovosťou, aby v konečnom dôsledku neprinieslo viac škody ako úžitku."

Aktuálne prebiehajú tri organizované onkologické skríningové programy, ktoré sú súčasťou štandardnej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára a gynekológa. Ide o onkologický skríning rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny krčka maternice, ktoré sú určené pre cieľovú skupinu ľudí v určitom veku, ktorí nemajú príznaky ochorenia a nepatria medzi ľudí v zvýšenom riziku.

"Hlavným cieľom onkologických skríningov je zníženie úmrtnosti na dané onkologické ochorenia, ale tiež chorobnosti, keďže úlohou onkologických skríningov je vyhľadanie daného ochorenia v cieľovej populácii ľudí v bežnom riziku včas. To znamená v štádiu, keď je ochorenie potenciálne vyliečiteľné, čím sa súčasne znižujú náklady na často náročnú onkologickú liečbu v prípade pokročilého ochorenia," vysvetlila Rečková

a dodala, že ak sú zmeny zachytené včas a podarí sa ich vyliečiť, skríning v podstate môže zabrániť vzniku rakoviny. "A tak aj skutočne znížiť počet ľudí s danými onkologickými ochoreniami."

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 09:52