StoryEditor

V košickej nemocnici vykonali unikátnu umelú kĺbovú náhradu palca ruky

13.03.2022, 08:00
Autor:
redred
Obnovuje pôvodný pohyb aj kĺb.

Nemocnica AGEL Košice-Šaca vykonala umelú kĺbovú náhradu palca ruky. Ako informovala hovorkyňa AGEL SK Martina Pavliková, na Slovensku sú iba dve pracoviská, v ktorých sa vo väčšej miere realizuje táto operácia, jedným z nich je šačianska nemocnica.

„Diagnóza, pre ktorú sa vykonáva táto operácia, znie artróza (opotrebenie  chrupky) základného kĺbu palca ruky.  Toto  ochorenie sa vyskytuje hlavne u manuálne pracujúcich pacientov.

V poslednom období má diagnóza častejšie zastúpenie aj pre opakované preťažovanie kĺbu následkom permanentného používania smart telefónov, čo sme v minulosti nepoznali. Časom z toho vznikne civilizačné ochorenie,“ uviedol ortopéd MUDr. Tomáš Ševčík.

Agel SK

Dodal, že títo pacienti trpia bolestivým úchopom,  palec je oslabený a nevedia vykonávať to, na čo boli predtým zvyknutí.

„Nie sú schopní udržať šálku s čajom, či pre neutíchajúcu bolesť  a oslabenú silu úchopu prenášať veci. Problém sa dá odstrániť vďaka viacerým metódam, ale tento umelý kĺb je výnimočný v tom, že obnovuje pôvodný pohyb a kĺb tak, ako tomu bolo predtým.

Iné techniky zbavia pacienta bolesti, ale neobnovia svalovú silu, pacienti nepociťujú taký benefit operácie. Ak je dobrá indikácia a zákrok úspešne zrealizovaný, pacienti zaznamenávajú enormný rozdiel,“ spresnil Tomáš Ševčík.

Priebeh operácie

Zákrok trvá približne 45 minút, následne dostane pacient na štyri týždne sadru a liečba pokračuje mesačnou rehabilitáciou.

Podľa Ševčíka, výkon, ktorý vo väčšom realizujú len dve pracoviská na Slovensku je náročný skôr technicky, tým, že sa tam vkladá niečo cudzie, jamku je potrebné umiestniť do kosti, vycentrovať ju a dbať na presnosť.

Agel SK

„Čo sa týka materiálu, ide o zliatinu  kobaltu  a chrómu pokrytú  špeciálnym nástrekom pre lepšie vrastenie do  kosti.

Napriek  faktu,  že ide o relatívne nový umelý kĺb, prichádzajú na trh stále novšie a lepšie umelé kĺby. Predpokladom do budúcna je ešte šetrnejšia realizácia týchto výkonov a skoršia doba rekonvalescencie,“ zhrnul.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 02:28