StoryEditor

Elektronický recept ušetril už viac ako tridsaťdva miliónov eur

10.03.2022, 06:00
Autor:
redred
Elektronický recept predstavuje súčasť systému ezdravie, ktoré možno považovať za informačné centrum o pacientovom zdravotnom stave.

Do dnešného dňa bolo predpísaných 242 342 900 ereceptov, pričom úspora finančných prostriedkov viazaných na zavedenie služby erecept predstavuje 32 819 200 eur. Informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

„Za posledné obdobie si verejnosť zvykla využívať služby elektronického zdravotníctva, počas pandémie sa stalo dokonca kľúčové, pričom nie je zanedbateľný ani jeho finančný prínos,“ dodala.

Ako ďalej spresnila, elektronický recept predstavuje súčasť systému ezdravie, ktoré možno považovať za informačné  centrum o pacientovom zdravotnom stave, ktoré mu neraz môže pomôcť zachrániť život.

„Informácie o všetkých vykonaných vyšetreniach či predpísaných liekoch sú uložené na jednom mieste, ku ktorým vie pristúpiť pacient aj lekár,“ vysvetlila Alžbeta Sivá.

Od 1.januára 2018 funguje na Slovensku systém ezdravie, do ktorého sa postupne pripájajú lekári, záchranári či lekárnici, ktorí všetky nové zdravotné záznamy o pacientovi ukladajú do centrálneho úložiska a pacient si tak môže prezerať, aké vyšetrenia mu boli vykonané alebo aké lieky, zdravotné alebo dietetické pomôcky mu boli predpísané. 

„Zdieľaná zdravotná dokumentácia medzi jednotlivými zdravotníckymi pracovníkmi predstavuje pre pacienta zvýšenú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a viac ušetreného pracovného času na strane lekára,“ zhrnula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií.

Na záver zdôraznila, že funkcie elektronického zdravotníctva prinášajú pre pacienta výhody ako nepretržitý online prístup k svojim zdravotným záznamom, zníženie počtu duplicitných vyšetrení, postupné odstránenie papierovej dokumentácie, ktorú nahradí elektronický zdravotný záznam a kontrolu pri duplictinom predpisovaní liekov alebo liekov, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 08:17