NÚDCH Facebook
StoryEditor

Národný ústav detských chorôb ukončil prvú etapu budovania špecializovaného pracoviska pre onkologických pacientov

09.03.2022, 06:00
Autor:
redred
Nové technologické vybavenie umožní technicky spracovať veľa rôznych druhov ľudských buniek a tkanív, čo otvára nové možnosti liečby.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) je o krok bližšie k vybudovaniu nového pracoviska v rámci Oddelenia laboratórnej medicíny (OLM), a to rozšíreniu Krvnej banky o špecializované pracovisko bunkovej jednotky.

Informoval o tom ústav na svojom profile na sociálnej sieti.

Bude slúžiť najmä pacientom Kliniky detskej hematológie a onkológie LF UK a NÚDCH a tiež pacientom ostatných kliník. Prvú etapu budovania tohto pracoviska sa podarilo zavŕšiť vďaka pomoci Nadácie Kvapka nádeje.

Čím bude unikátne

„Nové metódy a trendy liečby onkologických ochorení stále viac využívajú schopnosti ľudského tela bojovať s chorobou cez čiastočné upravenie vlastností bielych krviniek. Aby lekári mohli takúto liečbu zaviesť pre deti na Slovensku, vznikla potreba špecializovaného pracoviska,“ spresnil Národný ústav detských chorôb na sociálnej sieti.

Okrem výroby bunkových produktov, z ktorých bude môcť byť vyrobený „bunkový“ liek, bude pracovisko pokrývať celú logistiku autológnych a alogénnych štepov kostnej drene a periférnych krvotvorných buniek, iných bunkových produktov od ich výroby, transportu, spracovania, uskladnenia až po podanie pacientovi.

Pandémia ochorenia Covid-19 ovplyvnila aj transplantáciu krvotvorných buniek a mnohé iné ochorenia. Kým pred pandémiou sa väčšinou používali čerstvé štepy krvotvorných kmeňových buniek, v súčasnosti sa zmrazujú, aby sa vylúčilo riziko, že dieťa kvôli covidu nemôže vstúpiť do transplantačného programu.

,,Pre veľkú nevyspytateľnosť ochorenia darcu alebo pacienta na COVID-19 sa zvolil postup skoršieho nazbierania štepov, ich následné spracovanie a zamrazenie pred spustením prípravného režimu transplantácie.

Takto sme mali istotu, že po naplánovaní transplantácie nebude darca vyradený z darcovstva pre chorobu a teda budeme mať pre pacienta prichystaný štep. Táto situácia však spôsobila veľký nápor na špecializované zariadenia, ktoré bunkové produkty spracúvajú.

Mať takéto špecializované pracovisko nám umožní spracovať a uskladniť štepy krvotvorných buniek a bunkových produktov. Nové priestory špecializovaného laboratória nám umožnia pracovať s bunkami v bezpečnom prostredí, vďaka čomu môžeme zvoliť pre našich pacientov vhodnejšie alternatívne spôsoby odberov krvotvorných buniek, ale aj iných špecializovaných typov najmodernejšej bunkovej liečby,“ objasnil MUDr. Tomáš Sýkora, PhD. lekár Transplantačnej jednotky kostnej drene.

Štepy sa musia upraviť

Štepy krvotvorných kmeňových buniek na transplantáciu majú životnosť len 72 hodín, čo znamená, že od prípravy do podania prijímateľovi alebo definitívneho spracovania štepu nemôže prejsť dlhší čas.

„Dobudovanie nového pracoviska nám umožní štepy nielen bezpečne uskladniť do doby použitia, ale aj technologickou úpravou štepu priamo na našom pracovisku zabezpečiť bezpečnejšie transplantácie,“ ocenil význam nového pracoviska MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ Národného ústavu detských chorôb.

,,Štepy krvotvorných kmeňových buniek v súčasnosti spracovávame v spolupráci s partnerskými pracoviskami,“ povedal MUDr. Peter Švec, PhD., primár Transplantačnej jednotky kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) LF UK a NÚDCH a

Vysvetlil, ako a prečo sa odobraté štepy musia upravovať: ,,Štep odoberáme z kostnej drene alebo periférnej krvi a má určité zloženie. Pre transplantáciu sú určité bunky v nadbytku, najmä u detí. Pre optimálny priebeh transplantácie by sme ich potrebovali menej a niektoré tiež môžu byť potenciálne agresívne voči prijímateľovi.

Pomocou nových technológií na úpravu štepu, na ktorých implementáciu v budúcnosti je nové pracovisko pripravené, budeme môcť nadbytočné bunky zredukovať a zároveň zachovať obsah zárodočných krvotvorných buniek, ktoré potrebujeme.“

Náklady

Nové technologické vybavenie umožní technicky spracovať veľmi veľa rôznych druhov ľudských buniek a tkanív a otvára nové možnosti liečby.

Liečba niektorých detí vyžaduje, že v určitom období liečebného protokolu lekári zozbierajú ich krvotvorné bunky a zamrazia ich na neskoršie obdobie liečby, kedy ich budú potrebovať.

,,Napríklad deti liečené na nádorové ochorenia, ktoré potrebujú vysokodávkovú chemoterapiu, dostanú po chemoterapii svoje krvinky na rýchlu obnovu krvotvorby. V minulosti sme neraz túto liečbu museli prispôsobovať kapacite partnerského pracoviska, aby nám vedeli produkty spracovať. Zároveň dúfame, že vybudovaním tohto pracoviska sa nám otvoria nové možnosti práce s bunkovými štepmi,“ dodal Peter Švec.

Aktuálne na Slovensku máme dostupné metódy, ktoré zabezpečujú odbery buniek a krvotvorných buniek u väčšiny detských pacientov. Nové možnosti sa otvárajú aj pre pacientov s nízkou hmotnosťou, pre ktorých túto možnosť nevieme ponúknuť a je nutné, aby kvôli nej cestovali do zahraničia.

Ako upozornil Národný ústav detských chorôb na sociálnej sieti, nové pracovisko bude mať veľký význam práve pre túto skupinu pacientov. Patria medzi nich detskí onkologickí pacienti, ale aj detskí pacienti po transplantácii bojujúci s chorobou štepu proti hostiteľovi.

Nadácia Kvapka nádeje zabezpečila tento projekt z prostriedkov získaných z verejnej zbierky. Realizácia si vyžiadala sumu celkom 312 875 eur, v ktorej sú zahrnuté náklady na projekty, stavebné úpravy, vybudovanie klimatizácie, prístrojové vybavenie a celkové zariadenie priestorov nového oddelenia.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 13:12