Skeptici vakcín poukazujú na neaktívne zložky používané v niektorých verziách očkovacích látok proti chrípke. Thimerosal sa používa ako konzervačná látka a formaldehyd sa používa na usmrtenie živého vírusu, aby sa inaktivoval, teda sa stal neúčinným. Opakované štúdie ukázali, že tieto látky nie sú škodlivé v malých množstvách obsiahnutých v očkovacích látkach proti chrípke.Pixabay
StoryEditor

V Poľsku a v Mexiku objavili napodobeniny vakcíny Pfizer, píše americký denník

22.04.2021, 07:57
Autor:
tasrtasr
Kriminálna aktivita v súvislosti s vakcínami proti COVID-19 pramení z ich nedostatku, pripomína agentúra DPA. Výrobcovia vakcín pri odhaľovaní napodobenín spolupracujú s policajnými zbormi po celom svete.

V Mexiku a v Poľsku objavili napodobeniny proticovidovej vakcíny od americkej spoločnosti Pfizer. Zrejme ide o prvý potvrdený prípad objavu falošných proticovidových vakcín, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na reportáž zverejnenú v americkom denníku Wall Street Journal (WSJ).

Falošné liekovky očkovacej látky konzorcia Pfizer/BioNTech objavili príslušné orgány Mexika a Poľska v rámci osobitných vyšetrovaní. Vakcíny zabavené v Mexiku mali zároveň falošné nálepky, zatiaľ čo tie v Poľsku boli plnené neznámou tekutinou, pravdepodobne prípravkom proti vráskam.

Firma Pfizer následne vykonala testy, ktoré potvrdili, že ide o napodobeniny. Zdravotnícke úrady v mexickom štáte Nuevo León potvrdili, že falošnú vakcínu dostali ôsmi ľudia, ktorí za jednu dávku zaplatili 1000 dolárov (831 eur). Nehlásili však žiadne nežiaduce účinky.
Napodobeniny vakcín našli v Poľsku policajti v januári pri prehliadke bytu. Poľské úrady potvrdili, že falošné vakcíny neboli nikomu podané.

Ako však uvádza agentúra PAP, v reakcii na správy médií o falošných vakcínach bol v utorok na twitterovom účte poľskej vakcinačnej kampane zverejnený príspevok, podľa ktorého "všetky vakcíny distribuované v rámci poľského Národného očkovacieho programu pochádzajú priamo od výrobcov a sú certifikované".

Kriminálna aktivita v súvislosti s vakcínami proti COVID-19 pramení z ich nedostatku, pripomína DPA. Výrobcovia vakcín pri odhaľovaní napodobenín spolupracujú s policajnými zbormi po celom svete.

Úrady v USA, Mexiku a iných krajinách zrušili viac ako desiatku webových stránok, ktoré predávajú falošné vakcíny a žiadajú od ľudí ich osobné údaje.

Podľa reportáže WSJ objavili napodobneniny vakcín aj úrady v Číne a Južnej Afrike. Mexiko zároveň vyšetruje zásielku zabavenú v súkromnom lietadle smerujúcom do Hondurasu. Ide o 6000 dávok látky, ktorá vyzerá ako ruská vakcína Sputnik V.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 08:39