ZdN/archív BSK
StoryEditor

Vakcinačný rekord: V Bratislave zaočkovali toľko ľudí ako na celom zvyšku Slovenska

19.04.2021, 15:10
Autor:
(mt)(mt)TASRTASR
Prvú dávku vakcíny včera dostalo 7 612 obyvateľov, presne 3460 vakcín bolo podaných v Bratislave.

Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre Bratislavského samosprávneho kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna v nedeľu 18. apríla  padol denný rekord, keď sa poradilo zaočkovať 3460 obyvateľov. Informovala o tom hovorkyňa samosprávneho kraja Lucia Forman.

„Začínali sme s dennou kapacitou 1800, v súčasnosti už atakujeme hranicu 3500 ľudí denne. Ak budeme mať dostatok vakcín, vieme očkovať aj počas pracovných dní a vieme aj rozšíriť priestory, v ktorých očkovanie prebieha,“ poznamenal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Bratislavský kraj zároveň navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie, ktoré je aktuálne 40 rokov. Prioritizácia by následne prebiehala podľa diagnóz a veku. Zvýšiť motiváciu a počet zaočkovaných ľudí by mohol aj výber viacerých druhov vakcín.

Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského kraja má za sebou už šiesty víkend v priestoroch Národného futbalového štadióna. Za uplynulý víkend tam lekári zaočkovali celkovo 8854 ľudí. Očkovalo sa tiež v Poliklinike Karlova Ves, kde vakcínu proti ochoreniu COVID-19 dostalo 492 ľudí.

Technická chyba

Počas uplynulého víkendu bolo zaočkovaných spolu 24 264 ľudí, z toho len 240 druhou dávkou, čo je mimoriadne nízky počet. Ministerstvo zdravotníctva dnes priznalo technickú chybu, pre ktorú boli termíny, vyhradené na druhé očkovanie, pridelené záujemcom v čakárni, ktorí boli prihlásení na prvú dávku vakcíny.

„Počas víkendu sa preto zrealizovalo preplánovanie záujemcov o prvú dávku, ktorým boli prideľované najbližšie voľné termíny v nimi zvolených alebo najbližších očkovacích centrách. Každý záujemca, ktorému bol pridelený nový termín, bude o tom informovaný prostredníctvom SMS správy a emailu,“ informoval rezort.

Dôvodom problémov pri prideľovaní termínov bolo nasadenie bezpečnostného systémového riešenia na overovanie identity záujemcov voči registru obyvateľstva Národného centra zdravotníckych informácií.

„Chyba, ktorá sa týkala očkovacích centier v 8 nemocniciach a 7 poliklinikách, už bola odstránená. Všetci „provoočkovanci“ už boli preplánovaní na nový termín a platí termín, ktorý im bol pridelený ako posledný,“ upresnilo ministerstvo.

01 - Modified: 2021-04-06 15:58:27 - Feat.: 0 - Title: Prihlasovanie na očkovanie sa mení. Tých v prvej fáze musia potvrdiť zamestnávatelia 02 - Modified: 2021-04-18 10:39:05 - Feat.: 0 - Title: Čakáte s očkovaním na Pfizer alebo Modernu? Na najbližšie tri dni sú voľné tisíce termínov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 00:14