Reuters
StoryEditor

Šéfka Európskej liekovej agentúry: Plánujeme v Rusku kontrolu výroby vakcíny Sputnik V

23.03.2021, 12:23
Autor:
TasrTasr
Zástupcovia EMA tam idú s cieľom posúdiť, či je možné túto očkovaciu látku povoliť v Európskej únii.

Európska agentúra pre lieky (EMA) plánuje cestu do Ruska, aby skontrolovala tamojšie výrobné zariadenia na vakcínu Sputnik V s cieľom posúdiť, či je možné túto očkovaciu látku povoliť v Európskej únii. Oznámila to v utorok riaditeľka EMA Emer Cookeová.

"V súčasnosti plánujeme kontroly výrobných a klinických prevádzok v Rusku... Pri tejto príležitosti opätovne zdôrazňujem, že sme odhodlaní uplatňovať pri tomto preskúmaní rovnaké štandardy a kontrolu ako pri akýchkoľvek iných vedeckých hodnoteniach," uviedla podľa agentúry DPA Cookeová.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško už v pondelok informoval, že "skupina odborníkov EMA príde 10. apríla, aby sa oboznámila a zhodnotila klinické testy, ktoré prebiehajú v našej krajine".

EMA začala tento mesiac proces predbežného posudzovania očkovacej látky Sputnik V. Ide o kľúčový krok predtým, než by mohlo dôjsť k schváleniu tejto vakcíny na použitie v členských krajinách EÚ. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvú očkovaciu látku vyvinutú mimo západných krajín, ktorá prejde prísnym posudzovacím procesom EMA.

01 - Modified: 2021-03-22 11:43:22 - Feat.: 0 - Title: Rudolf Zajac: Keď to isté nie je to isté
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:55