Začervenané, bolestivé, opuchnuté alebo krvácajúce ďasná môžu byť nielen príznakom ochorenia parodontu, ktoré vzniká pôsobením baktérií zubného kameňa a povlaku na povrchu zuba, ale aj kardiovaskulárneho ochorenia. Štúdia z roku 2010, ktorú vykonali vedci z Americkej akadémie parodontológie (AAP), odhalila, že prevalencia parodontálnych ochorení môže byť podceňovaná až o 50 percent. Odborníci sa domnievajú, že zlý krvný obeh v dôsledku srdcového ochorenia môže byť základnou príčinou periodontálnych ochorení. Vedci tiež skúmajú, či sa rovnaké baktérie podieľajú na ochorení ďasien aj na tvorbe plaku v koronárnych tepnách. Prevencia vzniku parodontitídy je rovnaká, ako pri prevencii zubného kazu. Pri problémoch s ďasnami s návštevou zubára neotáľajte, v ohrození totiž môže byť nielen váš chrup, ale aj srdce.Pixabay
StoryEditor

Dobré ústne zdravie pomôže žiť dlhší a zdravší život

20.03.2021, 08:38
Autor:
tasrtasr
Zubnému kazu a parodontitíde, ktorou trpí väčšina populácie, možno predchádzať vďaka prevencii.

Dobré ústne zdravie pomôže žiť dlhší a zdravší život. Pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia, ktoré si spoločnosť pripomína v sobotu, to povedala predsedníčka Výboru Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) pre prevenciu Neda Markovská.

Pripomenula, že zubnému kazu a parodontitíde, ktorou trpí väčšina populácie, možno predchádzať vďaka prevencii. Preto za dôležitú považuje zmenu myslenia slovenských pacientov, ktorí by nemali zabúdať na kontrolu ústnej dutiny. Mnohí si podľa nej neuvedomujú, že ústne zdravie vplýva na celkové zdravie.

"Chorobnosť na Slovensku je veľmi vysoká a neliečené ochorenia ústnej dutiny zhoršujú priebeh a liečbu vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení, diabetu mellitus, chronických pľúcnych ochorení, tehotenstva, stavov po transplantácii, osteoporózy a mnohých ďalších," poznamenala.

Keďže aj tento rok je poznačený pandémiou nového koronavírusu, SKZL pripravila dokument, ktorý má pomôcť dentálnym hygienikom, sestrám a zubným asistentom realizovať vo väčšom rozsahu primárnu prevenciu už v tehotenstve a od narodenia dieťaťa. Do tejto edukácie sa majú zapojiť aj všeobecní lekári pre deti a dorast, farmaceuti a gynekológovia. Pre základné školy komora pripravila banery a prezentácie o správnom čistení zubov. Verejnosť nájde články o dôležitosti ústnej hygieny v období pandémie vo viacerých časopisoch.

Svetový deň ústneho zdravia vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) a Svetová federácia zubných lekárov (FDI) už po deviaty raz. Motto nasledujúcich troch rokov znie "Buď hrdý na svoj úsmev".

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. september 2023 19:21