TASR/DPA
StoryEditor

Vakcína AstraZeneca je bezpečná, reaguje Európska lieková agentúra

18.03.2021, 16:48
Autor:
tasrtasr
EMA: Vakcína od spoločnosti AstraZeneca nesúvisí so zvýšeným rizikom vzniku zrazenín

Vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín, uviedla vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA). Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

"Výbor dospel k záveru, že vakcína nie je spojená so zvýšením celkového rizika tromboembolických príhod alebo krvných zrazenín," uviedla podľa agentúry AFP riaditeľka EMA Emer Cooková.

Výbor zároveň podľa Cookovej dospel k jasnému vedeckému záveru, že ide o bezpečnú a účinnú vakcínu. Hovorila o tom na tlačovej konferencii po tom, čo sa prípadom zaoberal Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC).

EMA už v utorok vyhlásila, že "nič nenasvedčuje" tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je "pevne presvedčená" o prínosoch tejto vakcíny.

Očkovanie AstraZenecou v poslednom období pozastavilo viacero krajín. Stalo sa tak po správach o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 20:22