StoryEditor

Európska komisia predstavila digitálny covid pas

17.03.2021, 15:44
Autor:
redred
Digitálny pas by mal v čase pandémie uľahčiť cestovanie po Európe.

„Digitálne zelené osvedčenie uľahčí bezpečný a voľný pohyb počas pandémie COVID-19 v rámci EÚ,“ informuje Európska komisia na svojej stránke. Digitálne zelené osvedčenie alebo tzv. covid pas bude dôkazom toho, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, že získala negatívny výsledok testu alebo že toto ochorenie prekonala.

Ako informovala Európska komisia, osvedčenie sa bude môcť používať vo všetkých členských štátoch EÚ. Môže sa zaviesť aj na Islande, v Lichtenštajnsku, v Nórsku a vo Švajčiarsku.
Systém osvedčení zahŕňa tri rôzne potvrdenia, a to potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o vykonaní testu a potvrdenie o prekonaní ochorenia.

Každý držiteľ digitálneho zeleného osvedčenia bude mať pri cestovaní rovnaké práva ako občania navštíveného členského štátu, ktorí boli zaočkovaní, podrobili sa testu alebo prekonali ochorenie COVID-19.

Ako ďalej informuje EK, „ak bude členský štát naďalej od držiteľov covid pasu naďalej vyžadovať podstúpenie karantény alebo test, musí to oznámiť Komisii a všetkým ostatným členským štátom a odôvodniť takéto opatrenia.“

Podľa EK digitálne zelené osvedčenie bude obsahovať nevyhnutné základné informácie, ako je meno, dátum narodenia, vydávajúci členský štát a jedinečný identifikátor. Okrem toho:

  • v potvrdení o očkovaní sa uvedie: vakcína a jej výrobca, počet dávok a dátum očkovania;
  • v potvrdení o vykonaní testu sa uvedie: druh testu, dátum a čas testu, testovacie stredisko a výsledok;
  • v potvrdení o prekonaní ochorenia sa uvedie: dátum pozitívneho výsledku testu, kto potvrdenie vydal, dátum vydania a dátum platnosti.

Osvedčenia sa budú vydávať v digitálnom formáte, aby ich bolo možné zobraziť na smartfóne alebo vytlačiť na papieri v závislosti od preferencie držiteľa. Budú obsahovať interoperabilný, strojovo čitateľný kód QR obsahujúci nevyhnutné základné údaje ako aj digitálny podpis.

EK

EK

​Komisia informuje, že tieto osvedčenia súvisia s pandémiou COVID-19. A teda systém digitálnych zelených osvedčení bude pozastavený, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási, že stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu spôsobený ochorením COVID-19 sa skončil. Podobne, ak WHO vyhlási nový stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu spôsobený ochorením COVID-19, jeho variantom alebo podobnou infekčnou chorobou, systém by sa mohol opätovne aktivovať.

EK uviedla, že členské štáty by mali vydávať potvrdenia o očkovaní bez ohľadu na druh vakcíny proti ochoreniu COVID-19. A to, či sa budú uznávať vakcíny, ktoré nie sú registrované v EÚ, bude na rozhodnutí jednotlivých členských štátov. „Členské štáty majú možnosť akceptovať aj potvrdenia o očkovaní vydané v súvislosti s inými vakcínami,“ uvádza EK.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:37