TASR/DPA
StoryEditor

AstraZeneca: Neexistujú dôkazy o spojitosti našej vakcíny s krvnými zrazeninami

12.03.2021, 17:55
Autor:
TasrTasr
Preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca už oznámilo Dánsko, Nórsko, Island a Bulharsko.

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v piatok uviedla, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín. Informovala o tom agentúra AFP.

"Analýza našich údajov o bezpečnosti z viac ako desiatich miliónov záznamov nezistila nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy u žiadnej definovanej vekovej skupiny, pohlavia, šarže alebo konkrétnej krajiny po podaní vakcíny", uviedol hovorca spoločnosti AstraZeneca.

"V skutočnosti je zaznamenaný počet takýchto udalostí u očkovaných osôb podstatne nižší, ako v bežnej populácii," dodal.

Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko, Island a v piatok aj Bulharsko. Urobili tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov a po jednom úmrtí v Dánsku a jednom v Bulharsku, ku ktorým došlo po podaní očkovacej látky od firmy AstraZeneca.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín a odporučili ju ďalej používať.

01 - Modified: 2021-03-11 09:46:09 - Feat.: 0 - Title: Prebieha podrobné prešetrovanie šarže vakcíny od AstraZeneca. Na Slovensko nebola dovezená
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 16:40