Reuters
StoryEditor

Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb vypomáhajú medici

09.03.2021, 08:30
Autor:
tasrtasr
Z celkového počtu 818 zamestnancov sú v karanténe desiati pracovníci a ďalších 28 je pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Spolu 21 medikov vypomáha na tzv. necovidových oddeleniach Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach, hlásiť sa môžu ďalší. Ako TASR informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚSCH Anton Jura, aj v tomto zdravotníckom zariadení je situácia kritická, no stabilizovaná.

Z celkového počtu 818 zamestnancov sú v karanténe desiati pracovníci a ďalších 28 je pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. „Výpomoc medikov je v týchto neľahkých časoch veľmi vítaná, vzhľadom na tlak, ktorý evidujeme na nemocnice a na lôžka,“ povedal Jura. Študentom chcú vytvoriť také podmienky, aby pri práci získali zručnosti a skúsenosti, ktoré im pomôžu pri ďalšom osobnom a odbornom raste. „Spoločným úsilím je, aby výsledkom tejto spolupráce bol spokojný pacient a zabezpečená vyššia úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodal.

Študenti štvrtého a piateho ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach majú pomáhať pri prezliekaní, prenášaní pacientov a ďalších nevyhnutných činnostiach. Podľa VÚSCH by bolo ideálne získať dokopy 30 študentov do osemhodinových služieb.

„Uvedomujeme si, že sú to študenti medicíny, ktorí by chceli aj operovať. Momentálne to nie je možné. Budeme hľadať kompromis medzi týmito dvoma polohami. Chceme, aby nám pomáhali tam, kde je to potrebné. Komunikovali sme však s primármi a vyjdeme medikom v ústrety, aby sa dostali k zákrokom a operáciám,“ vysvetlil podpredseda predstavenstva a riaditeľ pre nechirurgické odbory Martin Studenčan.

VÚSCH rokuje s LF UPJŠ aj o možnosti, aby študentom, ktorí sa rozhodnú pomáhať bezplatne, bol čas takto strávený v ústave započítaný do letnej praxe. Študentom štvrtého ročníka by tak neplatená výpomoc na kardiologickom oddelení mohla byť uznaná ako letná prax z internej medicíny. To isté by platilo pri študentoch piateho ročníka bezplatne pomáhajúcich na chirurgických oddeleniach. „Ak si výpomoc nebudú chcieť študenti uznať ako letnú prax alebo budú robiť nad rámec letnej praxe, ich práca vo VÚSCH bude honorovaná,“ uvádza.

V tomto špecializovanom srdcovom ústave je pre pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizovaných 19 lôžok. Určené sú predovšetkým pre tých, ktorých stav si vyžaduje akútnu kardiologickú alebo kardiochirurgickú starostlivosť. Vo štvrtok (4. 3.) ich bolo obsadených 13.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 13:40