Reuters
StoryEditor

Pri výbere respirátora je dôležité zvoliť si seriózneho predajcu, upozorňujú hygienci

08.03.2021, 11:41
Autor:
TasrTasr
Od pondelka platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Podľa hygienikov je pri ich kúpe dôležité zvoliť si seriózneho predajcu a vyhýbať sa podozrivo lacným online predajcom.

Pri výbere vhodného respirátora je dôležité zvoliť si seriózneho predajcu a vyhýbať sa podozrivo lacným online predajcom. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Respirátor musí byť bez výdychového ventilu. Cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia. Podľa ÚVZ je tiež dôležité skontrolovať si, či je respirátor označený ako FFP2 a či je k nemu priložený návod v slovenčine. Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95.

 "Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie. Číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor," vysvetlil ÚVZ. Dodáva, že ideálne je, keď si človek vie vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.

 Od pondelka platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

01 - Modified: 2021-03-08 08:52:31 - Feat.: 0 - Title: Prichádza nová éra, rúška končia. Ako si vybrať správny respirátor a starať sa oň?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 13:59