TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Pozitivita testov klesá, nedarí sa však znižovať počty hospitalizovaných

29.01.2021, 17:51
Autor:
TasrTasr
Bratislava a Nitra nakoniec patria medzi horšie okresy, testovať sa však nemusia. Bude to dobrovoľné, prisľúbil minister zdravotníctva.

Epidemická situácia sa v SR zlepšuje, v porovnaní s okolitými krajinami je trend výraznejší. Na piatkovej tlačovej konferencii hodnotiacej aktuálnu situáciu to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Na druhej strane, nedarí sa znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach.

Minister informoval, že pri 14-dňovej incidencii prišlo v SR k poklesu zo 605 na 466, zatiaľ čo napríklad v Rakúsku to bolo z 278 na 233, v Poľsku z 257 na 217.

Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 19 na 15 percent, antigénových z troch na dve percentá. Na umelej pľúcnej ventilácii je 308 osôb, čo je mierny pokles oproti minulému týždňu (322). "Výrazne tiež stúpol počet otestovaných, keďže sa testovalo v rámci skríningu, v rámci sedemdňového priemeru sa zvýšil počet testov z 83.301 na 232.343," dodal minister.

Napriek znižujúcej sa pozitivite PCR i antigénových testov sa nedarí znižovať počet hospitalizovaných v nemocniciach, naopak, stúpol z 3285 na 3511. V priebehu siedmich dní sa zvýšil aj priemerný počet denných úmrtí z 94 na 107.

Minister takisto poukázal na to, že kritickými oblasťami v rámci sedemdňovej incidencie sú okresy Hlohovec, Trnava, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Košice, Turčianske Teplice i Bratislava. Z hľadiska výjazdov záchranárov sú na tom najhoršie v Nitrianskom kraji, Košickom a Bratislavskom kraji.

Zmena pre Bratislavu a Nitru

Okresy Bratislava a Nitra s výsledkom 1,3 a 1,1 percenta pozitívnych patria po celoplošnom skríningu napokon k horším okresom. Minister zdravotníctva avizoval, že uznesenie vlády sa zmení tak, aby obyvatelia nepotrebovali po 3. februári potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19. Ľudí však vyzval, aby sa testovali. Situácia v miestnych nemocniciach je podľa ministra vážna. Dodal, že každý okres, ktorý sa rozhodne testovať, dostane od štátu testy a päť eur za vykonaný test.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spúšťa kampaň Vakcína je sloboda na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Na novej webstránke slovenskoproticovidu.sk ponúkne odpovede na viac než 40 otázok o očkovaní, vakcínach, ich benefitoch, ale aj možných nežiaducich účinkoch. Predstaví tiež osobnosti, ktoré sa zapájajú do kampane. MZ SR o tom informovalo v piatok.

Očkovacia kampaň

Rezort zároveň informoval, že spúšťa kampaň Vakcína je sloboda a symbol víťazstva v písmene “V”. Podľa rezortu nesú posolstvo, aké ľudí spájalo v mimoriadnych historických chvíľach. „V slovenských dejinách sme ním odprevadili do minulosti komunizmus a privítali demokraciu. Veríme, že dnes si s jeho pomocou takisto poradíme aj s koronavírusom a ochorením COVID-19, nad ktorým zvíťazíme a získame späť svoj slobodný život bez obmedzení,“ uviedol minister zdravotníctva.

Názov webovej stránky slovenskoproticovidu.sk má byť zároveň výzvou, aby sa spoločnosť dokázala zjednotiť a zabojovať proti spoločnému nepriateľovi. "Stránka poskytne občanom potrebnú orientáciu v téme očkovania, a tí sa tak budú môcť rozhodovať a konať na základe faktov overených odborníkmi, verejnými zdravotníkmi, infektológmi či epidemiológmi, a nie na základe neoverených informácií," priblížilo MZ SR. Zároveň má web vytvárať priestor pre názory celospoločensky rešpektovaných osobností, ktoré sa rozhodli podporiť očkovaciu kampaň.

Prvými osobnosťami podporujúcimi kampaň Vakcína je sloboda sú napríklad Zuzana Čaputová, Vladimír Krčméry, Viliam Dobiáš, Kamila Magálová, Elena Vacvalová, Renáta Názlerová, Adela Vinczeová, Daniel Hevier, Ondrej Kandráč, Matej Tóth či Marek Hamšík. Ministerstvo predpokladá postupné zapájanie ďalších odborníkov a osobností, nielen tých známych. V ďalšej fáze informačnej kampane sa chce ministerstvo sústrediť aj na konkrétne skupiny obyvateľov, aktuálne na seniorov a ľudí s rizikovými diagnózami. Za týmto účelom postupne oslovuje na spoluprácu neziskové a pacientske organizácie a záujmové združenia.

Od štartu očkovania bolo na Slovensku zaočkovaných viac ako 123-tisíc ľudí, najmä zdravotníkov a pracovníkov zariadení sociálnej starostlivosti v styku so seniormi a seniorov nad 75 rokov. Ako konštatuje ministerstvo, na dosiahnutie kolektívnej imunity potrebnej pre návrat k životu bez obmedzení je však potrebné významne zvýšiť dôveru verejnosti v očkovanie a motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. apríl 2024 22:47