lieky, peniazeDreamstime
StoryEditor

Nemocnice sa so zdravotnými poisťovňami dohodli na vyšších platbách

29.01.2021, 12:59
Autor:
TasrTasr
Asociácia nemocníc predložila kalkuláciu toho, o koľko musia svojim zamestnancom zdvihnúť v tomto roku platy, čo im prikazuje zákon.

Všetky tri zdravotné poisťovne, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union sa tento týždeň stretnutí so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) dohodli na vyšších platbách.

"VšZP a ANS sa na pracovnom stretnutí dohodli na valorizácii platieb na rok 2021," povedal pre TASR hovorca štátnej VšZP Matej Neumann.

PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský pre TASR taktiež potvrdil, že na štvrtkovom stretnutí so zástupcami ANS akceptovali požiadavku na zvýšenie úhrad z dôvodu valorizácie platov pre rok 2021.

Asociácia nemocníc podľa súkromnej ZP Union predložila kalkuláciu toho, o koľko musia svojim zamestnancom zdvihnúť v tomto roku platy z legislatívnych dôvodov. "Napriek tomu, že naše príjmy z verejného zdravotného poistenia tvoria len 8,3 percenta, pristúpili sme na kompromis a podľa metodiky DRG odhadov vykryjeme nemocniciam až deväť percent podielu na valorizácii," povedala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková s tým, že zmluvy budú po podpise dodatkov platné do roku 2022.

Upozornila, že sektoru môžu chýbať peniaze na poskytnutie inej starostlivosti pre pacientov, ktorí čakajú na poskytnutie potrebnej starostlivosti po odznení situácie súvisiacej s novým koronavírusom. Dôvodom je, že finančné zdroje na testovanie a očkovanie neboli podľa jej slov kalkulované pre rozpočet verejného zdravotného poistenia. ZP Union dúfa, že rezorty zdravotníctva a financií prídu s refundáciou covidových nákladov zdravotným poisťovniam.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 07:49