Pixabay
StoryEditor

Slováci vykúpili v niektorých lekárňach tablety s obsahom jódu

28.02.2022, 14:52
Autor:
(mt)(mt)TASRTASR
Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je štandardná, potvrdil Úrad verejného zdravotníctva SR.

V lekárňach je zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu. Pre TASR to potvrdila najväčšia sieť lekární na Slovensku Dr.Max s tým, že eviduje aj nedostupnosť tabliet.

„V ostatných dňoch sme zaznamenali v lekárňach Dr.Max extrémne zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu,“ uviedol manažér siete Peter Sedláček.

Pripomenul, že ide o sortiment, o ktorý je v lekárňach spravidla veľmi nízky záujem. „A preto, najmä v dôsledku neočakávaného zvýšeného záujmu, môžem potvrdiť, že evidujeme výpadok jódových tabliet v celej sieti lekární Dr.Max, možno s nejakými lokálnymi výnimkami. Aktuálne však intenzívne komunikujeme s dodávateľským reťazcom o naskladnení tohto sortimentu. Malo by sa tak udiať v nasledujúcich pár dňoch,“ zhrnul Sedláček.

Ochrana pred radiáciou

Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia.

Ministerstvo zdravotníctva dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy,“ upozornila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Zdôraznila, že v prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva.

Núdzová situácia

Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia. Jódová profylaxia, teda jodid draselný sa užíva na ochranu pred naviazaním rádioaktívneho jódu na štítnu žľazu. Jodid draselný sa naviaže na štítnu žľazu, nasýti ju nerádioaktívnym jódom.

Ak nastane vnútorná kontaminácia rádioaktívnym jódom a osoba užila jodid draselný, tak organizmus vylúči rádioaktívny jód telesnými tekutinami (močom) a nedôjde k poškodeniu štítnej žľazy.

Bez odchýlok

Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Potvrdila to Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý  je ústredím radiačnej monitorovacej siete.

„Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt. Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať. Úrad verejného SR sústavne sleduje radiačnú situáciu na našom území a o zmenách a ďalšom postupe bude verejnosť bezodkladne informovať,“ uviedla Račková.

Doplnila, že monitorovanie radiačnej situácie, ako aj monitorovanie prítomnosti rádionuklidov v jednotlivých zložkách životného prostredia a potravinového reťazca sa vykonáva nepretržite.

Na celom území Slovenska sú rovnomerne rozmiestnené desiatky detekčných zariadení, ktorými sa kontinuálne monitoruje prítomnosť rádionuklidov v ovzduší.

 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 13:56