Ministerstvo zdravotníctvaPeter Mayer
StoryEditor

Vznikol nový odbor duševného zdravia

16.07.2020, 11:00
Autor:
tasrtasr

Tému duševného zdravia potrebuje spoločnosť naliehavo riešiť, upozorňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Avizuje preto reformu, ktorej cieľom je rozvíjať komunitnú psychológiu. Zamerať sa má tiež na vzdelávanie budúcich odborníkov. Vzniknúť má aj Rada vlády SR pre duševné zdravie.
Riešenie problémov súvisiacich s oblasťou duševného zdravia označuje minister za jednu zo svojich priorít. Po prvý raz sa téma preto dostala aj do programového vyhlásenia vlády.

Poukázal na to, že podľa Útvaru hodnoty za peniaze duševné poruchy vytvárajú ročne náklady 2,1 miliardy eur. Predražujú tak systém zdravotného a sociálneho poistenia, spôsobujú fyzické ochorenia, znižujú vzdelanosť a zamestnanosť, zvyšujú kriminalitu či chudobu, počet samovrážd a zvyšujú nestabilitu rodín. Mnohí ľudia podľa neho svoje problémy podceňujú či prehliadajú.

Podľa riaditeľa novovzniknutého odboru duševného zdravia MZ SR Petra Šomšáka je základným pilierom pripravovanej reformy výrazný rozvoj komunitnej psychiatrie vrátane vzniku centier duševného zdravia. V nich majú pôsobiť multiprofesionálne tímy odborníkov. Cieľom je zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre ľudí so psychickým ochorením, podľa možností v ich primárnom prostredí. Súčasťou centier majú byť aj denné stacionáre. „Druhým pilierom reformy duševného zdravia bude reforma vzdelávania budúcich psychiatrov, klinických psychológov a psychoterapeutov v zmysle zjednodušenia a sprístupnenia vzdelávania, či už z hľadiska časového, alebo finančného,“ načrtol Šomšák.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:43