Prvýkrát sa spojili zdravotnícki analytici z HPI, INESS a INEKO pri hodnotení zdravotníckej časti volebných programov politických strán, ktoré kandidujú v tohtoročných parlamentných voľbách. Na hodnotení sa ako súkromné osoby podieľali aj dvaja analytici Inštitútu zdravotnej politiky na MZ SR Michal Štofko a Martin Smatana. Pozreli si programy 12 strán, ktorým preferencie relevantných agentúr dávali mesiac pred voľbami reálnu šancu na zvolenie do parlamentu, teda mali viac než 3 percentá. Prešli spolu 658 opatrení týkajúcich sa zdravotníctva. Každý analytik hodnotil kvalitu každého opatrenia, jeho dôležitosť a komplexnosť programu, teda či sa program venuje všetkým oblastiam zdravotníctva.
Za najlepší označili zdravotnícky program strany SaS. „Má najkomplexnejší program, v top 10 opatreniach má SaS 6 opatrení, v top 20 ich má 11, v top 50 ich má 21. Veľmi dobré programy majú PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina,“ uviedli autori hodnotenia.
Najhoršie dopadli zdravotnícke programy strán ĽSNS a Smer-SD. Analytici im vyčítali najnižšiu komplexnosť a najväčší podiel negatívne hodnotených opatrení.
Kvantita
Analytici si všímali v programoch aj počet opatrení. „Najviac opatrení má SaS, nasledovaná OĽaNO a PS/Spolu, najmenej má Smer – jedno. Vidieť koreláciu medzi počtom opatrení a komplexnosťou opatrení,“ povedal riaditeľ HPI Tomáš Szalay. Spomínané jedno opatrenie strany Smer-SD sa týka povinnej úhrady nákladov na štúdium lekára, ak neostane pracovať na Slovensku, čo všetci analytici hodnotili bez následných súvisiacich krokov negatívne.
Most mal v programe 12 opatrení, SNS do 10 opatrení. Podľa M. Štofka opatrenia strán Most a SNS neboli zlé, ale vzhľadom na parameter komplexnosti pri celkovom hodn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.