StoryEditor

Pokrok a objavy v medicíne. Aj taký bol rok 2020

30.12.2020, 09:08
Unikáty a úspechy lekárov, vedcov prichádzali nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska.

Tento rok sa nesie v znamení pandémie COVID-19 a šírenia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2. Napriek tomu, že pandémia ovplyvnila chod celého sveta vrátane medicíny, aj v tomto roku priniesli zdravotníci, vedci novinky v liečbe, nové vyšetrenia alebo zákroky. Unikáty a úspechy lekárov, vedcov prichádzali nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska.

  • Január

Umelá inteligencia

Vedcom z Google Health a Imperial College London sa podarilo vytvoriť počítačový program na čítanie röntgenových snímok, ktorý dokáže diagnostikovať rakovinu prsníka presnejšie ako lekári. Algoritmus bol vo vyhodnocovaní mamografických snímok lepší ako šesť jednotlivých lekárov a rovnako dobrý ako dvaja spolupracujúci rádiológovia. Zásadným zistením bolo, že program mal o 5,7 percenta menšiu chybovosť pri nesprávnom potvrdení rakoviny a až o 9,4 percenta pri chybnom vylúčení nádoru.

Laboratórne mozgy

Vedcom sa podarilo vypestovať v laboratóriu mozgy vo veľkosti hrášku, ktoré imitujú mnoho aktivít skutočného mozgu. Vôbec prvýkrát sa podarilo vypestovať mozgy, v ktorých vznikajú mozgové vlny. Organoidy mozgu, na ktorých sa dá študovať to, čo inak zostáva skryté vnútri lebiek pacientov, ponúkajú priamo sledovanie vývoja choroby. Napríklad pacient, ktorý v dôsledku silnej dedičnej dispozície trpí Alzheimerovou chorobou. Lekári síce môžu analyzovať pacientovu DNA a sledovať zhoršujúce sa funkcie mozgu, ale nemôžu sa detailne pozrieť, čo sa deje v mozgu s jednotlivými neurónmi alebo celými nervovými obvodmi počas ochorenia. Vedci tak môžu sledovať, čo sa s jednotlivými bunkami deje, a hľadať spôsoby, ako chorobný proces zastaviť alebo aspoň spomaliť.

  • Február

Česká štúdia

Autori štúdie COMISAIR sa zamerali na porovnanie štyroch terapeutických stratégií diabetu 1. typu. Jej záverom je, že pre zvládanie ochorenia je lepšie kontinuálne monitorovanie hladiny glukózy pomocou glykemických senzorov ako používanie bežných glukomerov bez ohľadu na to, akým spôsobom si pacient aplikuje inzulín. Výsledky štúdie získali ohlasy v zahraničí, a dokonca ovplyvnili aj rozhodovanie o úhrade tohto spôsobu liečby.

Umelé pľúca

Ojedinelú operačnú metódu ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:56