TASR/AP
StoryEditor

Zdravotníci vyzývajú premiéra na okamžité obnovenie permanentného krízového štábu

14.12.2020, 12:57
Výzvu podporuje aj nezávislá iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha - COVID-19.

Lekári vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach žiadajú zmeny v manažovaní pandémie COVID-19. Predsedu vlády Igora Matoviča žiadajú o znovuobnovenie Permanentného krízového štábu, ktorý by nahradil činnosť Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu.

„V súčasnosti závisí termín prijatia akýchkoľvek opatrení od rokovania Pandemickej komisie, Ústredného krízového štábu a vlády. Prax nám ukazuje, že od návrhu po realizáciu opatrení môže prejsť aj niekoľko dní. Vzhľadom k potrebe ukončenia chaosu v prinášaní jednotlivých návrhov a ich uvádzania do praxe považujeme za vhodné znovuzriadenie Permanentného krízového štábu, ktorý by nahradil činnosť Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu,“ tvrdí jeden z autorov výzvy MUDr. Milan Kulkovský, primár interného oddelenia NsP Považská Bystrica.

Permanentný krízový štáb by denne monitoroval aktuálnu situáciu a bol by schopný s podporou Vlády SR okamžite na ňu reagovať kreovaním účinných opatrení, ktoré by boli výsledkom diskusie medzi odborníkmi všetkých dotknutých ministerstiev, lekárov a vedcov. „Uvedomujeme si, že konečné rozhodnutie je rozhodnutím volených politikov, ktorí zaň preberajú zodpovednosť. Rešpektujeme to a neustále sa snažíme byť nápomocní. Odborníci a politici musia ísť spoločnou cestou, cieľ už spoločný máme,“ tvrdia autori výzvy predsedovi vlády SR, ktorú podpísali v priebehu troch dní už stovky zdravotníkov z celého Slovenska. Podporuje ju tiež nezávislá iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha - COVID-19.

Výzva lekárov prichádza v čase, kedy počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň dramaticky stúpa. „Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach hospitalizovaných 2230 takýchto pacientov, na JIS je 140 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 ľudí. Ide o historické maximá,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zverejňujeme celý text výzvy

Vážený pán predseda vlády SR,

vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu a hroziaci kolaps nemocníc, my, dolupodpísaní zdravotníci Slovenskej republiky, Vás vyzývame a prosíme o okamžité zriadenie permanentného krízového štábu a o neodkladné presunutie kompetencií v boji s COVID-19 na tento štáb. Tento štáb je potrebné zriadiť v súlade s právnymi normami, ktoré bude pravdepodobne potrebné pre tento účel modifikovať, a jeho úlohou bude navrhovať, vyhodnocovať a koordinovať opatrenia zamedzujúce šíreniu COVID-19. Zároveň prosíme Vás, vládu Slovenskej republiky a predstaviteľov samospráv, aby rešpektovali návrhy a riešenia navrhnuté permanentným krízovým štábom v súvislosti s pandémiou a urobili všetko pre ich uvedenie do praxe.

Túto výzvu podporuje aj nezávislá iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha - COVID-19.

Iniciátori výzvy

MUDr. Milan Kulkovský

doc. MUDr. Peter Sabaka, PhD.

MUDr. Veronika Kurilová

01 - Modified: 2021-11-25 09:54:17 - Feat.: 0 - Title: Čo znamená núdzový stav pre zdravotníkov? 02 - Modified: 2020-12-11 18:11:55 - Feat.: 0 - Title: Pandemická komisia navrhuje zákaz vychádzania
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
06. jún 2023 01:35