Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Iniciatíva apeluje na poslancov, aby neschválili rozpočet pre zdravotníctvo

01.12.2020, 19:51
Autor:
redredtasrtasr
Zodpovednosť za zdravie ľudí je teraz podľa iniciatívy práve v rukách poslancov.

Poslanci Národnej rady (NR) SR by nemali hlasovať za návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok. Vyzvali ich na to signatári iniciatívy Stop hazardu so zdravím, ktorí tvrdia, že rozpočet pre sektor na budúci rok je nepostačujúci. Iniciatívu podpísalo už viac ako 100-tisíc ľudí.

Situácia

"Hlasovanie v NR SR v druhom a treťom čítaní k návrhu zákona o štátnom rozpočte je poslednou šancou na zvýšenie rozpočtu zdravotníctva v roku 2021," uviedli signatári v spoločnom vyhlásení. Tvrdia tiež, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a rovnako vláda SR ich návrh na zvýšenie rozpočtu ignorovalo. Zodpovednosť za zdravie ľudí je teraz podľa iniciatívy práve v rukách poslancov.

Iniciatíva v stanovisku uvádza, že "namiesto systematických riešení, ktoré by zabezpečili predvídateľné a férové financovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku, sa dočkali len rozhadzovania stoviek miliónov eur najprv v štátnej zdravotnej poisťovni (zvýšenie základného imania o 198 miliónov eur) a potom v štátnych nemocniciach (oddlženie vo výške 575 miliónov eur). Hoci rezort deklaruje, že na boj s pandémiu je v budúcom roku vyčlenená 1 miliarda eur, všetko nasvedčuje tomu, že pod touto zámienkou budú dotované vybrané štátne zariadenia a podniky, ktoré však pacientom poskytujú len zlomok z celkovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku."

Signatári Iniciatívy žiadajú zvýšenie platby za poistenca štátu na úroveň piatich percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Podľa nich to má smerovať k jednému spoločnému cieľu, ktorým je zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti na najbližšie obdobie pre všetkých obyvateľov Slovenska tak, aby bola poskytnutá každému vtedy, keď ju bude potrebovať.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková poukázala na to, že aj zvýšenie platby za poistenca štátu na úroveň piatich percent by predstavovalo 54,6 eura, čo je stále o približne 11 eur menej ako v susednom Česku. Rast výdavkov na zdravotníctvo je plánovaný vo výške 4,4 percenta, čo podľa jej slov nestačí ani na krytie každoročného nárastu súvisiaceho so starnutím populácie, infláciou či rastom miezd. Prostriedky na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta podľa iniciatívy v rozpočte zohľadnené nie sú.

Iniciatíva Stop hazardu so zdravím pripomenula, že ich návrh nie je experimentom, ale návratom k overenému modelu financovania. Jej zástupcovia dodali, že budú sledovať rozhodnutie každého jedného poslanca NR SR.

Pod výzvu Stop hazardu so zdravím sa podpísali Asociácia na ochranu práv pacientov, občianske združenie Slovenský pacient, ZAP, Asociácia súkromných lekárov SR, Asociácia nemocníc Slovenska, súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia slovenských kúpeľov, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení, Asociácia neštátnych zariadení ADOS, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora ortopedických technikov, Slovenská komora zubných lekárov, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, Slovenská lekárska komora, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská lekárska únia špecialistov a ďalší.

Reakcia

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v minulosti uviedol, že rezort zdravotníctva ako jeden z mála dostal na budúci rok vyšší rozpočet. Počíta s úsporami, ktoré prinesie efektívnejšie hospodárenie nemocníc. Keďže podľa jeho slov systém ústavnej zdravotnej starostlivosti najmä v koncových nemocniciach nie je dobre nastavený a z verejného zdravotného poistenia nedostávajú toľko zdrojov, ktoré by pokryli starostlivosť o pacientov, je v rozpočte podľa neho ďalších 125 miliónov eur na posilnenie ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Doplnil, že na oddlženie nemocníc v budúcom roku by malo ísť 575 miliónov eur. Poznamenal, že štát vyčlenil jednu miliardu na boj s pandémiou. "Predpokladá sa, že nemalá suma pôjde aj do zdravotníctva," poznamenal Krajčí, pričom dodal, že aj táto suma je mimo rozpočtu.

MZ SR v reakcii pre TASR zdôraznilo, že vždy robí všetko pre to, aby v sektore bolo toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. "Pripravovaný rozpočet pre zdravotníctvo predpokladá budúci rok nárast v objeme financií o 3,56 percenta, čo znamená, že do sektora príde o približne 205 miliónov eur viac ako tento rok," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že šéf rezortu Krajčí rokuje so zástupcami organizácii v sektore pravidelne.

Ako v iniciatíve pripomínajú zdravotníctvo vstupovalo už do roka 2020 s takmer 200 miliónovým sklzom v rozpočte. "Dopady pandémie, aj keď neúplné sa už dnes vyčísľujú na ďalších 120 – 150 miliónov eur. K tomu je potrebné pripočítať ešte nárast výdavkov v súvislosti s prirodzeným starnutím obyvateľov a nárastom chorobnosti, odloženou zdravotnou starostlivosťou v dôsledku pandémie, infláciu, či zákonný nárast platov zdravotníkov," uvádza sa v stanovisku. Podľa iniciatívy pri navýšení rozpočtu pre zdravotníctvo ide teda opäť viac o splatenie dlhov a zákonných záväzkov, než o zabezpečenie či zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Upozorňujú, že tá sa naopak pri takto nastavenom rozpočte môže výrazne zhoršiť.

Hovorkyňa MZ doplnila, že narastie aj v platba za poistencov štátu. Kým v tomto roku zaplatí štát podľa slov Eliášovej za seniorov, deti, žena na materskej či nezamestnaných približne 1,139 miliardy eur, v budúcom roku sa predpokladá práve nárast na na 1,433 miliardy eur.

"MZ SR a Ministerstvo financií (MF) SR pravidlá sprecizovali tak, aby peniaze boli cielené adresnejšie a spravodlivejšie," dodala Eliášová.

01 - Modified: 2020-11-26 13:18:32 - Feat.: 0 - Title: Zdravotníctvo siaha na hranicu šesť miliárd eur 02 - Modified: 2021-02-16 06:53:12 - Feat.: 0 - Title: VšZP tají sumu v rezervnom fonde 03 - Modified: 2020-10-23 15:18:43 - Feat.: 0 - Title: Vláda našla štvrť miliardy. Zatiaľ len na papieri
01 - Modified: 2023-12-05 08:07:27 - Feat.: - Title: Vláda zvýši zdravotné odvody, do zdravotníctva majú ísť navyše stovky miliónov 02 - Modified: 2023-11-16 09:41:39 - Feat.: - Title: Vyrovnaný rozpočet je vcelku milosrdný, hodnotí analytik 03 - Modified: 2022-11-15 06:00:00 - Feat.: - Title: Zdravotnícke organizácie žiadajú navýšiť v rozpočte sumu na verejné zdravotné poistenie 04 - Modified: 2022-10-13 15:00:00 - Feat.: - Title: Lekárska komora vyzýva vládu: Povedzte občanom pravdu, za čo si budú doplácať 05 - Modified: 2022-10-12 14:42:10 - Feat.: - Title: Premiér: Prvotné reakcie na návrh rozpočtu pre zdravotníctvo ovplyvnili emócie
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 07:48