Reuters
StoryEditor

V nemocniciach máme vyhradených viac ako 30-tisíc lôžok, z toho 5 380 na potreby Ozbrojených síl SR a NATO

25.02.2022, 09:01
Autor:
tasrtasr
V rámci záchrannej zdravotnej služby sú ako subjekty hospodárskej mobilizácie určené Záchranná zdravotná služba Bratislava a Košice.

Na Slovensku je v nemocniciach 31 000 lôžok, z toho v rámci rozšíreného lôžkového fondu je vyhradených 5380 na potreby Ozbrojených síl SR a požiadavky NATO.

Pred piatkovým rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Vyzval ľudí, aby išli darovať krv.

"Migranti, ktorí potrebovali zdravotnú starostlivosť, budú v súčinnosti s Ministerstvom vnútra SR a Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby umiestnení v najbližšom zdravotníckom zariadení," povedal Lengvarský. Zároveň dodal, že sú v úzkej kooperácii s policajnými a armádnymi zložkami.

V piatok budú o podrobnostiach podľa slov ministra zdravotníctva informované všetky nemocnice a poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti najmä v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji.

"Na mobilizáciu je pripravená Nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Detská fakultná nemocnica v Košiciach, Východoslovenský onkologický ústav, nemocnice v Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Michalovciach, Rožňave a za Prešovský kraj nemocnice v Prešove, Bardejove, Humennom, Starej Ľubovni, Poprade, Svidníku, Snine a Vranove nad Topľou," priblížil Lengvarský.

V rámci záchrannej zdravotnej služby sú ako subjekty hospodárskej mobilizácie určené Záchranná zdravotná služba Bratislava a Košice.

Rezort spolupracuje aj s dobrovoľníckymi organizáciami.

Lengvarský dodal, že Národná transfúzna služba zabezpečí krv a transfúzne lieky. Vyzval ľudí, aby v prípade, ak môžu, išli darovať krv.

Tím na ministerstve zdravotníctva pripravuje zoznam liekov a ďalšieho zdravotníckeho materiálu tak, aby sa nemocnice na obdobie 30 dní mohli predzásobiť a mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vyššom rozsahu.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 03:49