AP/TASR
StoryEditor

Lekárski odborári odporúčajú nepodpisovať dobrovoľné nadčasy. Reagoval aj premiér

23.02.2022, 17:15
Autor:
tasrtasr

Lekársky odborový zväz (LOZ) odporúča lekárom nepodpisovať dobrovoľné súhlasy na nadčasy. Naďalej žiada vládu o riešenie situácie v zdravotníctve.

„Snažíme sa o konštruktívny dialóg, ako zlepšiť naše zdravotníctvo, ale ako vidno, budeme musieť vládu do riešení problémov nášho zdravotníctva dotlačiť," uviedol predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský.

Nespokojnosť

Požiadavky na zlepšenie zdravotníctva odborári v januári predstavili premiérovi Eduardovi Hegerovi. Odpovede vlády plánuje Lekársky odborový zväz v najbližšej dobe vyhodnotiť.

„A tu sa aj v blízkej dobe prijme jasné rozhodnutie, ako budú lekári ďalej postupovať," ozrejmil Visolajský.

Ako priblížil, odborári od ďalšieho stretnutia s premiérom, ktoré bolo v pondelok (21. 2.), očakávali, že spolu s ministrami financií a zdravotníctva predstaví konkrétne spôsoby, ako sa nahromadené problémy slovenského zdravotníctva začnú riešiť.

„Žiaľ, dostali sme len ponuku na účasť v pracovných skupinách, ktoré by mali byť vytvorené na riešenie spomínaných problémov," vysvetlil s tým, že zdravotníci aj pacienti už potrebujú konkrétne riešenia problémov zdravotníctva, nie len neustále nové sľuby.

Osem návrhov a požiadaviek

V otázke miezd lekárov a sestier Heger podľa jeho slov odpovedal, že do konca júna tohto roka sa vo vláde rozhodnú, či vôbec a v akej výške dôjde k zvýšeniu.

„LOZ tak nedostalo jasné odpovede a nedá sa to nazvať ani len prísľubmi," skonštatoval Visolajský.

Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Podpísalo sa pod ne takmer 3 000 z asi 5 000 nemocničných lekárov. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.

Premiér Heger na januárovom stretnutí deklaroval, že vláda chce situáciu v zdravotníctve riešiť. Zároveň vyzval zúčastnené strany na ďalšie rokovania.

Reakcia premiéra

Zdravotníctvo je pre vládu jedna z najväčších priorít, deklaroval premiér Eduard Heger. Reagoval tak na lekárskych odborárov, ktorí kritizujú vládu za nedostatok riešení pre zlepšenie situácie v zdravotníctve.

„V tejto chvíli máme dve cesty, môžeme škrtnúť iné výdavky alebo zvýšiť príjmy. Na každé z týchto riešení je potrebná dohoda koaličných partnerov. Suma na navýšenie platov zdravotníkov sa môže vyšplhať až na viac ako 500 miliónov eur ročne. Nejde o jednorazový, ale pravidelný výdavok. O to ťažšie sa tieto zdroje hľadajú,“ uviedol predseda vlády v reakcii.

Dodal, že požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby venoval dostatočnú pozornosť riešeniu systémových problémov a únikom financií v zdravotníckej starostlivosti, na ktoré Lekárske odborové združenie (LOZ) poukázalo.

„Do 30. júna očakávame politické a odborné rozhodnutie v otázke zvyšovania platov," doplnil.

S odborármi sa mal predseda vlády dohodnúť, že ostatné požiadavky budú riešiť v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva na expertnej úrovni.      

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 07:47