vysoký tlak, diabetik, srdce a cievy, infarktDreamstime.com
StoryEditor

Slováci v januári najčastejšie zomierali na choroby obehovej sústavy

24.02.2022, 14:00
Autor:
tasrtasr
Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v januári 573 osôb, čo predstavuje takmer 11 percent zo všetkých zomretých.

Najčastejšími príčinami úmrtí na Slovensku boli počas januára choroby obehovej sústavy. Tie tvorili 42 percent úmrtí z celkového počtu 5349.

Druhou najčastejšou príčinou boli nádory, ktoré tvorili 20 percent. Počet ľudí, ktorí zomreli na tieto ochorenia, klesol o vyše desiatich percent oproti porovnateľnému obdobiu v predošlých piatich rokoch, dlhodobo ide o najčastejšie príčiny úmrtí v SR. V stredu o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Trojicu najčastejších príčin smrti dopĺňajú úmrtia na choroby dýchacej sústavy s podielom 11 percent.

"Táto príčina dosahuje už viac mesiacov po sebe vyššie hodnoty oproti päťročnému priemeru predošlých rokov pred pandémiou," priblížil úrad.

Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v januári 573 osôb, čo predstavuje takmer 11 percent zo všetkých zomretých.

Kým v januári minulého roka bolo ochorenie najčastejšou príčinou smrti v SR, tento rok počas prvého mesiaca kleslo na štvrté miesto.

"V rekordnom januári 2021 infekcia COVID-19 spôsobila úmrtie viac ako 3400 ľudí. Aktuálny počet zomretých tak dosahuje šestinu z minuloročnej hodnoty," spresnil štatistický úrad.

Na regionálnej úrovni mal nový koronavírus najvyšší podiel na príčinách úmrtí v Trenčianskom kraji (19,5 percenta úmrtí) a najnižší v Košickom kraji (7,1 percenta úmrtí).

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:45