StoryEditor

Najväčšia slovenská nemocnica hľadá novú upratovaciu firmu

27.01.2019, 23:00
Autor:
HNHN
Podľa UNB sú vlastné upratovačky nerentabilné, odborník upozorňuje na predraženie.

Univerzitná nemocnica Bratislava vypísala verejné obstarávanie na dodávateľa komplexných upratovacích, čistiacich a dezinfekčných služieb vnútorných aj vonkajších priestorov piatich nemocníc vo svojej správe. Dodávateľská firma má zabezpečiť tieto služby upratovania v UNB na 4 roky. Predpokladaná hodnota zákazky je 22,4 milióna eur. Lehota na predkladanie ponúk je určená do 19. februára 2019.

V súčasnosti má UNB zabezpečené upratovanie dodávateľským spôsobom na základe zmluvy so spoločnosťou ČaSS, spol. s r. o. „Verejné obstarávanie na zabezpečenie upratovacích služieb v UNB bolo vyhlásené pre celú UNB, teda pre všetkých 5 nemocníc s cieľom zabezpečenia lepšieho kontrolného systému tejto činnosti. Cena zákazky vychádza z cenového prieskumu. Prieskum nám preukázal, že zabezpečenie upratovacích služieb vo vlastnej réžii je pre UNB nerentabilné. Personálna politika UNB je zameraná na zdravotnícky personál, našou prioritou je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pacientom,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Dvojaký spôsob

Upratovanie vo veľkých štátnych nemocniciach je zabezpečené buď dodávateľsky, alebo vo vlastnej réžii. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice zabezpečuje časť upratovacích služieb externá firma ČaSS, spol. s r. o., a časť nemocnica vo vlastnej réžii. „Prvá platná zmluva bola s externou firmou podpísaná v roku 2000 v zmysle legislatívy platnej v tomto čase na neurčitý čas. Druhá platná zmluva bola podpísaná v roku 2005 v zmysle legislatívy platnej v tomto čase. Táto zmluva je platná do uzatvorenia platnej zmluvy s novým víťazom verejného obstarávania. V súčasnosti UNLP pripravuje nové obstarávanie na upratovacie služby,“ informovala Ivana Stašková, hovorkyňa UNLP Košice. Dodávateľskej firme vlani nemocnica zaplatila mesačne priemerne 143 000 eur.

„Z nášho pohľadu je lepšia externá spolupráca,“ reagovala I. Stašková na otázku, ktorý spôsob považuje nemocnica za výhodnejší. Skúsenosti so službami dodávateľskej firmy majú aj fakultné nemocnice v Trnave či Nitre.

Naopak, Univerzitná nemocnica Martin si upratovacie práce zabezpečuje vo vlastnej réžii. Potvrdila ho jej hovorkyňa Katarína Kapustová.

Rovnako aj FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica má od roku 2011 zabezpečené upratovacie služby vo vlastnej réžii. „Po porovnaní nákladov s dodávateľským spôsobom nám vychádza vlastné zabezpečenie ako ekonomicky efektívnejšie. Okrem toho je oddelenie nemocničnej hygieny metodickým koordinátorom prevencie, sledovania a výskytu nemocničných nákaz a tým, že má nemocnica upratovanie vo vlastnej správe, je pre ňu jednoduchšie implementovať opatrenia, ktorými sa snažíme zabezpečovať príslušný štandard hygienicko-epidemiologického režimu a znižovať výskyt nemocničných nákaz,“ informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Súkromné zariadenia

Sieť ProCare a Svet zdravia informovala, že má kombinovaný prístup k zabezpečeniu upratovacích služieb vo svojich poliklinikách a v nemocniciach. Vo väčšine polikliník je táto oblasť outsourcovaná (zabezpečená dodávateľskou firmou), naopak, v nemocniciach až na jednu upratovanie zabezpečujú interní zamestnanci. „Upratovanie v nemocniciach je komplexnejšie a náročnejšie ako v poliklinikách. Vlastný personál nám poskytuje vyššiu mieru flexibility a kvality. Paradoxne, k tomuto modelu sme sa prepracovali až vďaka priamej skúsenosti s outsourcingom. Niekoľko rokov naše nemocnice využívali jedného externého dodávateľa. Zo skúseností dnes vieme, že sami by sme nastavovali nový a efektívnejší model upratovania oveľa ťažšie. Po ukončení externej spolupráce sme nastavené procesy ponechali, zamerali sme sa na kvalitnejší výber a manažment ľudí,“ povedal Tomáš Kráľ, hovorca siete Svet zdravia. Dodal, že pri rozhodovaní o outsourcingu je dôležité povedať si, čo chce nemocnica dosiahnuť. „Buď sa chce organizácia zbaviť činností, ktoré nesúvisia s jej core biznisom, alebo má záujem tieto činnosti aj zefektívniť. Našou ambíciou bola, prirodzene, aj vyššia efektivita,“ dodal T. Kráľ.

Skupina AGEL SK zabezpečuje upratovacie služby vo svojich nemocniciach výlučne kmeňovými zamestnancami. „Tento spôsob považujeme za najefektívnejší z pohľadu kontinuálneho zabezpečenia potrebnej dezinfekcie a čistoty. Vysoké nároky na čistotu a dezinfekciu vieme najlepšie dosiahnuť riadením upratovacích služieb prostredníctvom manažmentu jednotlivých zdravotníckych zariadení,“ informovala hovorkyňa Lucia Kočková.

Komentuje
Ing. Ľuboš Lopatka, bývalý riaditeľ nemocníc Svet zdravia
Outsourcing upratovania neodporúčam

Rozhodne v nemocniciach za žiadnych okolností neodporúčam outsourcing činností ako upratovanie, catering a strážna služba. Ak sa tak udeje, nemocnica zaplatí za uvedenú činnosť minimálne o 20 percent viac z dôvodu nemožnosti odpočtu DPH, plus prípadný zisk poskytovateľa. Dôvodom je fakt, že nemocnica na rozdiel od bežnej firmy nie je platcom DPH. Inými slovami – existujú len dve vysvetlenia pre outsourcing upratovania v nemocnici, žiaľ, ani jedno nevyznieva priaznivo. Prvé sa volá nevedomosť a druhé zlý úmysel.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 18:57