StoryEditor

Pribudne nový typ záchraniek na sekundárne prevozy

14.03.2019, 23:00
Autor:
HNHN
Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby vyhlásia najneskôr do júna

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo zmeny v záchrannej aj dopravnej zdravotnej službe. Pribudne nový poskytovateľ zdravotnej záchrannej služby (ZSS), ktorý bude zabezpečovať prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. Novelu zákona už schválila vláda a koncom marca o nej bude rokovať parlament. Zmeny by mali platiť od 17. mája 2019.

Ministerka Andrea Kalavská informovala, že súčasný počet záchraniek doplní 48 vozidiel, ktoré zabezpečia sekundárne prevozy. Budú označené písmenom S a majú patriť pod operačné stredisko s tým, že budú k dispozícii 24 hodín denne sedem dní v týždni. Zmeny čakajú aj dopravnú službu. „Dopravná zdravotná služba doteraz nebola poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Boli to samostatní poskytovatelia s licenciami, živnostníci, neboli pod operačným strediskom a nikto nevedel kontrolovať ich činnosť,“ uviedla

Podľa ministerstva zdravotníctva je zámerom navrhovanej úpravy priamy dohľad a kontrola nad týmito poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. „Najmä preto, že sa rozmohlo veľa fiktívnych poskytovateľov takýchto služieb. V aplikačnej praxi je zároveň nevyhnutné zriadiť ambulanciu dopravnej zdravotnej služby, pretože dopravu zo zdravotníckych zariadení v súčasnosti zabezpečuje „taxík“ na základe voľnej živnosti a v poslednom období sa hromadia sťažnosti pacientov na staré a nekvalitné používanie vozidiel a aj na neetické správanie vodičov. Takáto úprava je nevyhnutná aj vo vzťahu k nakladaniu s osobnými údajmi pacientov a ich sprístupňovaniu,“ uvádza rezort.

Prínos

Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Mgr. František Majerský považuje zriadenie nového typu záchraniek za prínos. „Tiež sme to navrhovali ako jedno z možných riešení neustáleho zvyšovania sekundárnych transportov pre posádky RZP. Posádky záchrannej služby majú prioritne riešiť primárne zásahy, a nie chodiť s pacientmi na vyšetrenie, tam ich čakať a potom ich odviezť naspäť do nemocnice. Všetko závisí od toho, ako to bude manažovať operačné stredisko, ktoré bude posádky vysielať na výjazdy. To je gro celého problému – správne posielanie posádok na dané typy výjazdov operačným strediskom. Veríme, že to bude prínosom hlavne pre pacientov a bude to mať aj vplyv na zníženie dojazdových časov pre záchranky,“ predpokladá F. Majerský.

Podmienky

Zdravotnícky záchranár bude odborným garantom dopravnej zdravotnej služby, personálne budú ambulancie zabezpečené vodičom s kurzom prvej pomoci, ktorý sa bude každý rok opakovať. „Dopravná zdravotná služba bude môcť zobrať maximálne troch pacientov, respektíve jedného pacienta so sprievodom,“ povedala A. Kalavská. Podľa jej slov bude musieť táto služba po novom poskytnúť aj asistenciu, čiže šofér bude musieť pacienta odprevadiť k lekárovi, kam ide na vyšetrenie alebo domov.

Doterajšie živnostenské oprávnenia na vykonávanie činnosti dopravnej zdravotnej služby platia do 31. decembra 2019.

Novela počíta s tým, že najneskôr do 10. júna 2019 vyhlási Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prvé výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií „S“. Predpokladá sa desaťročné obdobie platnosti povolenia na prevádzkovanie týchto ambulancií.

Cenová regulácia

Preprava vykonávaná ambulanciou dopravnej zdravotnej služby ako súčasti zdravotnej starostlivosti bude uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia zdravotnými poisťovňami. Cenové podmienky aj rozsah zazmluvňovania chce rezort nechať na zdravotné poisťovne. „Dopravná zdravotná služba nebude cenovo regulovaná, úhrada bude dohodnutú zmluvne s poisťovňou,“ uvádza sa v predkladacej správe k návrhu zákona.

Cenovú reguláciu plánuje ministerstvo až po zozbieraní údajov o zazmluvnených poskytovateľoch, ktorí dostanú povolenie na prevádzkovanie ambulancie dopravnej zdravotnej služby a po zanalyzovaní vplyvu zavedenia novej ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci „S“ do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Úhrada poistenca a jeho sprievodcu za jeden kilometer jazdy s ambulanciou dopravnej zdravotnej služby sa navrhuje vo výške 10 centov. Od úhrady majú byť oslobodení pacienti zaradení do chronického dialyzačného a transplantačného programu a pacienti, ktorým sa poskytuje onkologická alebo kardiochirurgická liečba. Bezplatná preprava sa má týkať poistencov s ťažkým zdravotným postihnutím a nositeľov ocenenia najmenej zlatej Janského plakety.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
05. jún 2023 22:49