StoryEditor

Študenti ošetrovateľstva môžu požiadať o stabilizačnú pôžičku

18.03.2019, 23:00
Autor:
HNHN
Prvé finančné príspevky dostanú budúce sestry ešte v tomto akademickom roku.

Vláda schválila novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorý bude platiť od júna. Jeho cieľom je finančná podpora študentov v nedostatkových regulovaných povolaniach. Začína sa so štúdiom ošetrovateľstva.

Ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá zmenu predkladala, hovorí, že schéma finančnej podpory študentov je nastavená všeobecne. „V súčasnosti začína ako na pilotnom prípade na zdravotníctve, do budúcnosti bude použiteľná pre celý rad ďalších profesií. Je to trend, ktorý je v celej Európe. Všetci sa snažia zachovať si vysoko kvalifikovaných pracovníkov, tým skôr, keď vyštudujú vysoké školy financované z verejných zdrojov. Na druhej strane my nemôžeme dať ľuďom zákaz, aby išli pracovať do zahraničia. Preto sme volili vzťah dobrovoľného zmluvného mechanizmu, keď študent pôžičku čerpá a stále sa môže rozhodnúť, či ostane pracovať doma alebo ju splatí,“ povedala ministerka.

Stabilizačná pôžička sa bude poskytovať už v tomto akademickom roku. Požiadať o príspevok môžu študenti bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo do 15. júna 2019. V septembri môžu požiadať o finančný príspevok na nasledujúci akademický rok.

Záväzok na šesť rokov

Pôjde o 1 000 eur na jeden semester štúdia, teda ročne o 2 000 eur. Podľa M. Lubyovej je na tento účel v štátnom rozpočte vyčlenených 2,8 mil. eur ročne, a to na obdobie štyroch rokov. Zákon počíta s odpustením časti dlhu pripadajúcej na jeden akademický rok za každé dva roky odpracované v nedostatkovom povolaní na území SR. Ak bude študent ošetrovateľstva čerpať stabilizačnú pôžičku každý rok počas trojročného bakalárskeho štúdia, zaviaže sa odpracovať šesť rokov v zdravotníckom zariadení na Slovensku.

V analýze vplyvov k predloženej novele zákona sa uvádza, že vyčlenená suma by pri príspevku 2 000 eur ročne na jedného študenta znamenala finančnú podporu pre zhruba 1 331 študentov ošetrovateľstva. „Ak by dopyt po stabilizačných pôžičkách bol vyšší, zákon upravuje prednostné kritériá, podľa ktorých budú žiadatelia uprednostňovaní. Naopak, ak by bol dopyt nižší ako predpokladaný scenár Ministerstva zdravotníctva SR, bude možné napr. zvýšiť poskytovanú pôžičku,“ uvádza rezort školstva.

Medzi prednostné kritériá sa navrhuje zaradiť sociálnu situáciu rodiny študenta, študijné výsledky či počet súrodencov. Zohľadňovať sa má napríklad aj to, či má študent oboch rodičov, prípadne či sám je rodičom nezaopatreného dieťaťa alebo je poberateľom peňažného príspevku na opatrovanie.

Pôžičky sú dobrý krok

Komentuje Mgr. Monika Kavecká, MHA, MPH, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek

Ako prvý krok to schvaľujeme, pretože je to motivačné. Ale musíme doriešiť aj druhú fázu, a to sú pracovné podmienky. Lebo študentská pôžička bude fungovať len vtedy, ak sestry prídu do takých pracovných podmienok, ktoré ich budú motivovať ostať. Aby nezvážili, že im ani tá pôžička za to nestojí a odídu preč. Musí to teda ísť v dvoch fázach. Prvotný krok je dobrý, študentky ošetrovateľstva treba motivovať, aby ostávali na Slovensku, ale potom treba pokračovať v ďalších krokoch. Bez nich to nebude fungovať.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:50