StoryEditor

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb má nový CT prístroj

28.04.2019, 00:00
Veľmi nízke radiačné dávky umožňujú aj opakované kontrolné vyšetrenia pacientov alebo nerizikové vyšetrenia detských pacientov.

Bratislavský Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) má nový CT prístroj. Tomograf najnovšej generácie, ktorý bude využívať Klinika diagnostickej a intervenčnej rádiológie, dnes uviedla do prevádzky ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Tento špičkový prístroj prinesie obrovský benefit pacientom aj zdravotníkom. Je špecializovaný na vyšetrenia srdca a ciev, ale umožňuje aj vysoko kvalitné zobrazenie všetkých častí tela. Podľa údajov nášho Inštitútu zdravotnej politiky je takýchto kvalitných prístrojov v Európe len sedem,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Nové CT-čko umožňuje zobraziť všetky časti tela s najvyššou kvalitou, snímky sú presnejšie. Veľmi nízke radiačné dávky umožňujú aj opakované kontrolné vyšetrenia pacientov alebo nerizikové vyšetrenia detských pacientov.

„Toto CT umožní vyšetriť časti tela pacienta široké 16 cm, napríklad celý mozog alebo celé srdce na jednu otočku prístroja bez potreby posunu pacienta, takže získame kvalitnejší obraz bez artefaktov. Artefakty pri kovových štruktúrach, ktoré boli implantované do tela pacienta ako kardiostimulátory alebo endoprotézy, sa môžu efektívne odstrániť technikou SEMAR,“ povedal generálny riaditeľ NÚSCH, a.s., Mongi Msolly.

„Prístroj má najmenší detektor na trhu, široký 0,5 mm, čo znamená vynikajúce priestorové rozlíšenie 0,22 mm, takže sa dajú pozorovať štruktúry, ktoré na iných CT prístrojoch nemožno hodnotiť,“ vysvetlil Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR.
Celková hodnota obstaraného prístroja predstavuje 1,151 mil. eur bez DPH s dvojročným servisom. Ústav si financoval kúpu prístroja z vlastných prostriedkov. Cena je o 100 000 eur nižšia v porovnaní s obdobným prístrojom v Česku.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. júl 2024 22:07