StoryEditor

Stratifikácia nemocníc je po úpravách zverejnená na opätovné pripomienkovanie

05.06.2019, 00:00
Autor:
HNHN
Ministerstvo zdravotníctva spojilo dve novely zákonov do jedného materiálu. Termín na posielanie pripomienok je 12. jún 2019.

V súvislosti so stratifikáciou nemocníc ministerstvo navrhlo novelizovať dva zákony – zákon 581/2004 o zdravotných poisťovniach a zákon 578/2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. V rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) prišlo v marci k obom novelám zákonov spolu 904 pripomienok. Po vyhodnotení pripomienok k následnej starostlivosti a odstránení rozporov sa výrazne zmenil charakter materiálu. „Vzhľadom na to, že stratifikácia je prelomový materiál, rozhodli sme sa, že odborná verejnosť bude informovaná o finálnom znení oboch materiálov so zapracovanými pripomienkami. Z toho dôvodu oba materiály, nakoľko úzko spolu súvisia, opätovne predkladáme do MPK ako spoločný materiál,“ potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Novela zákona je už od 4. júna 2019 zverejnená na portáli slov-lex.sk. Ide o skrátené MPK, pripomienkovať novelu je možné do budúcej stredy. Ministerka chce reformu nemocníc predložiť na vládu ešte pred letom, parlament by o nej mal rokovať na septembrovej schôdzi. Ak ju schváli, zákon bude platiť od 1. novembra 2019. Pôvodný termín bol stanovený na október 2019.

Reakcie

Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR ako partner ministerstva, ktorý sa podieľal na príprave stratifikácie pod názvom Zdravá zmena, je prekvapená spojením dvoch balíčkov zmien – stratifikácie nemocníc a zmien v systéme dlhodobej starostlivosti. „Od začiatku boli pripravované ako samostatné projekty, takže takéto spojenie, vzhľadom na rôzny stupeň ich rozpracovania, vedie k zbytočnému zdržaniu prijatia Zdravej zmeny. Navyše každý z týchto balíčkov rieši tak rozsiahle zmeny, že by bolo jednoduchšie prerokovať ich osobitne. Už len v prípade Zdravej zmeny ide o najväčšie zmeny v zdravotníctve za posledných 15 rokov. Nový koncept minimálnej dostupnosti, či kvality a bezpečnosti lôžkovej zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj mechanizmy vzniku kompetenčných centier v regiónoch Slovenska sú tak rozsiahle zmeny, že rádovo presahujú bežne prerokovávané balíčky zmien,“ uviedla AZP SR.

Generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubica Hlinková reagovala na odkladanie reformy slovami: „Napriek tomu, že legislatíva mešká, sme v tejto oblasti ústretoví, parametre výkonnosti dávame do zmlúv s poskytovateľmi hlavne kvôli tomu, aby sme ich vedeli merať. Súčasne budeme čakať na legislatívu, ale nezaháľame.“

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko pripomína, že opakovane zdôrazňoval nevyhnutnosť stratifikácie. „Je to odvážny projekt a dostal sa do štádia, v akom za posledných 20 rokov nebol. Takéto projekty sa realizujú prvý rok po voľbách a sú na ne potrebné navýšené finančné prostriedky. Momentálne je trištvrte roka do volieb a nie sú na to finančné prostriedky,“ upozornil.

Nariadenia

Súčasťou predloženej novely sú aj nariadenia a výnosy, ktoré stanovujú minimálne počty zdravotných výkonov, indikátory kvality na hodnotenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, určujúce znaky jednotlivých druhov ústavných zdravotníckych zariadení, minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie a materiálno - technické vybavenie oddelení dlhodobej starostlivosti, ako aj nariadenie o minimálne verejnej sieti. Všetky tieto dokumenty sú zverejnené len ako informatívne návrhy a budú predmetom samostatného legislatívneho konania.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 02:18