StoryEditor

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu SAV reagovali na nový koronavírus

27.02.2020, 23:00
Autor:
HNHN
Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že na Slovensku koronavírus nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 143 vzoriek negatívnych.

V reakcii na epidemiologickú situáciu súvisiacu s novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorá sa dynamicky mení a vyvoláva množstvo dezinformácií, vydali 28. 2. 2020 nasledujúce stanovisko vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

FAKTY

Nový koronavírus (na začiatku označovaný ako nCoV-2019) má názov SARS-CoV-2 a choroba, ktorú spôsobuje má názov COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019).
Patrí do skupiny Betakoronavírusov, ktoré spôsobujú respiračné a tráviace ochorenia. Tieto vírusy obsahujú genetickú informáciu vo forme RNA a vo svojom obale majú bielkovinové výčnelky, ktoré pripomínajú korunu a umožňujú vírusu dostať sa do bunky. Receptor pre vírus SARS-CoV-2 označovaný ako ACE2 sa nachádza na povrchu slizníc ústnej dutiny, dýchacieho a tráviaceho traktu.
SARS-CoV-2 je príbuzný vírusom známym z nedávnej histórie, t. j. SARS-koronavírus (z roku 2002) a MERS-koronavírus (2012).
Všetky tieto vírusy prekročili medzidruhovú bariéru, boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili v ľudskej populácii.
Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.
COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest, od miernych (kašeľ, zvýšená teplota) cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov) až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré môžu končiť smrťou.
Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny.
Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.
Vlastnosti vírusu zatiaľ nie sú dostatočne prebádané.

ODPORÚČANIA

Dôsledne dodržiavať osobnú hygienu (pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky, vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby a pod.).
Dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.
Dodržiavať osobný odstup (najmenej 1 meter), zbytočne nepodávať ruky.
Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.
Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.
Zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny.
Ak sa príznaky zhoršia, zavolať lekára alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva (uvzsr.sk) a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.
Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.
Necestovať, ak to nie je nevyhnutné.

ODPORÚČANIA pre vedeckých pracovníkov

Obmedziť cestovanie na vedecké konferencie a organizovanie konferencií do doby, kým sa neujasní epidemiologická situácia.
Obmedziť pobyty a stáže v zahraničí a prijímanie zahraničných hostí.
Na porady a komunikáciu využívať telekonferenčné prenosy.
V prípade zdravotných ťažkostí pracovníka alebo členov rodiny využívať prácu z domu.
Po návrate zo zahraničia (najmä z postihnutých oblastí) ostať 14 dní doma a písať publikácie

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 02:36