StoryEditor

Balíček na pomoc podnikateľom môže dostať zdravotníctvo do finančného kolapsu

08.04.2020, 00:00
Autor:
HNHN
Už dnes však zdravotné poisťovne počítajú aj s ďalšími výpadkami.

Opatrenia novej vlády, na zmiernenie ekonomických dopadov pandémie koronavírusu, ešte viac prehĺbili problém s nedostatkom financií v sektore zdravotníctva. Zdravotné poisťovne upozorňujú, že v dôsledku obrovského výpadku zdrojov z verejného zdravotného poistenia nebudú mať v najbližších týždňoch dostatok financií na úhradu zdravotnej starostlivosti.

Výpadok

Asociácia zdravotných poisťovní SR (AZP) vyzýva vládu, aby vzhľadom na pripravované schválenie balíčka na pomoc podnikateľom rozhodla aj o bezodkladnom dofinancovaní verejného zdravotného poistenia. „V dôsledku opatrení, ktoré majú pomôcť slovenskej ekonomike, hrozí celkový výpadok na zdravotnom poistení v stovkách miliónov eur. Nie je v silách zdravotných poisťovní vykryť tak obrovský výpadok bez okamžitej kompenzácie od štátu,“ upozornila Katarína Kafková, výkonná riaditeľka AZP.

Problém hradiť zdravotnú starostlivosť môže spôsobiť odklad povinnosti firiem platiť zdravotné odvody za zamestnancov na obdobie jedného mesiaca. Už v marci zaznamenali zdravotné poisťovne prepad oproti plánovanému výberu v dôsledku hromadného čerpania PN a OČR po tom, ako vláda ohlásila zatvorenie škôl, viacerých prevádzok a vyzvala podnikateľov na fungovanie v obmedzenom režime.

„Predpokladáme, že pôjde celkovo o stovky miliónov eur, ktoré jednoducho poisťovne nevedia vykryť. Už v najbližších týždňoch nemusia byť schopné platiť za zdravotnú starostlivosť či už nemocniciam, diagnostickým laboratóriám, ambulanciám alebo lekárňam,“ uviedla K. Kafková.

Už dnes však zdravotné poisťovne počítajú aj s ďalšími výpadkami. „Ďalší pokles výberu poistného očakávame v súvislosti s avizovaným prepúšťaním zamestnancov v priebehu tohto roka. V tejto chvíli je samozrejme ťažké hodnotiť, o aký dopad pôjde, no predpokladáme, že to budú ďalšie desiatky miliónov eur,“ spomenula K. Kafková. Podľa AZP pritom už pred nástupom pandémie koronavírusu chýbalo v rozpočte pre zdravotníctvo na tento rok najmenej 193 mil. eur.

Pomoc

Európska únia uvoľnila k 1. februáru finančné prostriedky pre členské štáty na riešenie krízy súvisiacej s pandémiou koronavírusu. Slovensko tak dostalo v týchto dňoch 2,5 miliardy eur na posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti, na podporu malých a stredných podnikov či komunitných služieb. Vláda SR však zatiaľ o prerozdelení finančnej pomoci z EÚ neinformovala. „Uvedomujeme si, že podporiť slovenskú ekonomiku bude v tomto období dôležité. Zdravotníctvo ale bude pre zvládnutie pandémie kľúčové a bez kompenzácie odpustených zdravotných odvodov, a už na začiatku roka chýbajúcich peňazí, nebudú mať zdravotné poisťovne peniaze na zdravotnú starostlivosť,“ povedala K. Kafková.

Koronavírus zastihol mnohé krajiny nepripravené a Slovensko nie je výnimkou. V týchto dňoch preto treba konať urýchlene, no zároveň viac ako inokedy vyhodnocovať aj možné dopady navrhovaných opatrení pre zmiernenie aktuálnej situácie. Rovnako treba myslieť na zabezpečenie chodu kľúčového rezortu – zdravotníctva.

Slovensko sa dnes môže poučiť z vývoja v iných krajinách, kde nesprávne rozhodnutia viedli ku kolapsu zdravotníckeho systému. „Pevne veríme, že naša vláda urobí všetko preto, aby sa Slovensko vyhlo podobnému scenáru. Nič by dnes nemalo byť dôležitejšie ako zdravie a životy našich občanov,“ zdôraznila riaditeľka AZP. Ako dodala, odčerpávanie financií zo zdravotníctva nám nielenže znemožní boj s pandémiou koronavírusu, ale ochromí celý systém, z ktorého dnes profitujú aj tisíce ďalších akútnych či chronických pacientov.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 17:19