StoryEditor

Nemocnice siete AGEL postupne uvoľňujú opatrenia a rušia covidové lôžka

20.05.2020, 00:00
Autor:
HNHN
Sieť AGEL predpokladá, že minimálna reprofilizácia lôžok potrvá do skončenia mimoriadnej situácie

Dvanásť nemocníc, patriacich do siete AGEL, v súvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR postupne uvoľňuje opatrenia, ktoré boli prijaté vzhľadom na pandémiu koronavírusu COVID-19. Nemocnice naplno rozbiehajú plánované operácie, obnovuje sa činnosť ambulancií, ktorých činnosť bola z časti obmedzená a vyčlenené, tzv. covidové lôžka sa postupne rušia a môžu ich opäť využívať pacienti na bežných oddeleniach nemocníc.

,,Celkový počet lôžok, ktoré boli za všetky zdravotnícke zariadenia skupiny AGEL SK reprofilizované v zmysle nariadenia Ministerstva pre pacientov s COVID- 19, bol takmer 450,“ uviedol medicínsky riaditeľ spoločnosti AGEL SK a riaditeľ Nemocnice Košice – Šaca MUDr. Ján Slávik, MBA. Ako ďalej spomenul, v rámci organizačných zmien sa v jednotlivých nemocniciach pre pacientov s koronavírusom vyčlenili buď samostatné pavilóny alebo budovy, podľa toho, ako to umožňovala konkrétna situácia v danom zdravotníckom zariadení. ,,Napríklad v Nemocnici Košice-Šaca to bola klinika liečebnej rehabilitácie, v Levoči samostatná budova slúžiaca urológii a pod. Bolo to najlepšie riešenie z epidemiologického hľadiska,“ povedal J. Slávik.

Po rozhodnutí ministerstva zdravotníctva sa tieto tzv. červené, covidové zóny začali v týchto dňoch znovu transformovať na bežné oddelenia, resp. časti oddelení. ,,Naďalej však ponechávame triáž pacientov a ambulancie pre suspektné prípady s COVID-19. Chceme otvárať systém poskytovania zdravotnej starostlivosti postupnými krokmi, aby sme minimalizovali epidemiologické riziko,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ.

Sieť AGEL predpokladá, že minimálna reprofilizácia lôžok potrvá do skončenia mimoriadnej situácie (predpoklad je, že to bude do 15.6.2020). ,,Pokiaľ nedôjde k zrušeniu núdzového stavu, nie je možné úplne otvoriť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Obozretnosť je vždy na mieste,“ doplnil J. Slávik.

Najviac lôžok pre covid pacientov bolo reprofilizovaných v najväčšej nemocnici siete AGEL, a to v Nemocnici Košice – Šaca. Tá začala s ich uvoľňovaním ako prvá. ,,Dňom 11. mája sme zrušili 20 reprofilizovaných lôžok a 18. mája sme otvorili ďalších 20 lôžok pre plánované hospitalizácie či operácie. Naďalej však máme reprofilizovaných 9 lôžok pre pacientov so suspektným COVID-19, jednu operačnú sálu a 2 ambulancie v rámci urgentného príjmu,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice J. Slávik.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 15:16