StoryEditor

Nové detské kardiocentrum by sa malo otvoriť v októbri

01.07.2020, 00:00
Autor:
HNHN
Po rokoch sa detskí kardiológovia a kardiochirurgovia dočkali, sťahovať by sa mali na jeseň.

Nový pavilón DKC bude unikátnym pracoviskom, ktorého výstavba si vyžiadala približne 20 mil. eur bez DPH. Termín otvorenia nového DKC sa očakáva na jeseň tohoto roka.

„Som rád, nielen ako minister zdravotníctva, ale aj ako detský kardiológ, že deti s chorými srdiečkami a ďalšími kardiovaskulárnymi chorobami sa budú môcť liečiť v špičkovej nemocnici a v nových krásnych priestoroch, ktoré budú tiež aspektom pozitívne vplývajúcim na ich liečbu,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

V tesnej blízkosti Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave a nového Detského kardiocentra tak bude na jednom mieste komplexná zdravotná starostlivosť pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami od narodenia až do staroby. „Prináša to množstvo medicínskych, ale aj ekonomických výhod, efektívnejšie využívanie prístrojov, ako je CT a magnetická rezonancia. Úzka spolupráca oboch pracovísk umožní kvalitatívne neporovnateľnú starostlivosť o kardiovaskulárnych pacientov,“ povedal minister M. Krajčí.

Veľkou výhodou nových priestorov je možnosť umiestnenia jednotlivých oddelení podľa logického toku starostlivosti. Optimálnym riešením je aj bezprostredné susedstvo operačných sál s oddelením pooperačnej starostlivosti, JIS a hybridného katetrizačného pracoviska.
„Nové detské kardiocentrum bude mať ambulantnú časť, lôžkovú časť, dve kardiochirurgické sály, jednu hybridnú katetrizačnú sálu a ďalšie priestory, napríklad na výučbu medikov,“ vymenoval šéf rezortu Marek Krajčí.

Nebude chýbať ani hotelové ubytovanie pre rodičov detí s kapacitou 18 postelí. Súčasťou projektu DKC je aj rozšírenie parkovacích kapacít formou podzemných garáží.

Architektonickým riešením a moderným prístrojovým vybavením bude nové detské kardiocentrum jedným z najprogresívnejších zariadení tohto druhu v Európe. Nový pavilón po rokoch konečne vyrieši dlhodobé problémy s nevyhovujúcimi podmienkami, aktuálne sa detské kardiocentrum nachádza v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb. „Presťahovanie do nových priestorov prinesie najmä skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o deti s vrodenými chybami srdca a inými kardiovaskulárnymi problémami a to je pre nás prioritou,“ povedal minister.

Súčasťou komplexu NÚSCH, a.s. je aj novopostavená budova Diagnostického centra. Nová prístavba s heliportom bude mať špecializovanú ambulantnú časť pre diagnostiku a liečbu srdcových arytmií, ako aj pre zlyhávania a transplantácie srdca. Ďalej tri moderné operačné RTG pracoviská pre diagnostiku a liečbu srdcových arytmií. Oddelenie arytmie a kardiostimulácie bude mať aj novú lôžkovú časť.

V tejto prístavbe sú vybudované i nové priestory - lôžková časť pre jediné oddelenie tohto druhu na Slovensku - Oddelenie pre zlyhávanie a transplantácie srdca. V prístavbe nechýbajú ani moderné priestory pre výučbu medikov. Vybudované priestory by mali poskytovať vyšší štandard a komfort pre pacientov, ako aj pre zdravotnícky personál.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 20:56